Abone Ol

3. Turda seçildi: Yeni TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş oldu

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 28'inci dönem için yeni başkanını seçiyor. Oturumu MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yönetti. AKP ve MHP'nin adayı Numan Kurtulmuş, ilk turda 317, ikinci turda 321, üçüncü turda ise oy alarak TBMM'nin 31. başkanı seçildi.

3. Turda seçildi: Yeni TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş oldu

Meclis Başkanlığı seçiminde, AKP İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, YSP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Cihan Paçacı, DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ve Gelecek Partisi Antalya Milletvekili Serap Yazıcı Özbudun ve TİP Hatay Milletvekili Can Atalay yarıştı.

İlk iki oylamada çoğunluğa ulaşılamadı

Gizli oyla yapılacak seçimin birinci ve ikinci üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu sağlanamadı ve ikinci tura geçildi.

İkinci turun ardından Serap Yazıcı Özbudun ve Mustafa Yeneroğlu adaylıktan çekildi.

Üçüncü tur ile birlikte bir adayın seçilebilmesi için salt 301 oyun yeterli olmasıyla başkanlığı kesin gözüyle bakılan Kurtulmuş, TBMM'nin 31. başkanı seçildi.

İşte ilk turun sonucu: 

Numan Kurtulmuş: 317
Tekin Bingöl: 131
Tülay Hatimoğulları Oruç: 51
Cihan Paçacı: 42
Mustafa Yeneroğlu: 16
Serap Yazıcı Özbudun: 20
Can Atalay:3
Geçersiz: 6

İkinci turun sonucu

Numan Kurtulmuş: 321
Tekin Bingöl: 131
Tülay Hatimoğulları Oruç: 51
Cihan Paçacı: 41
Mustafa Yeneroğlu: 15
Serap Yazıcı Özbudun: 21
Can Atalay: 3
Geçersiz: 3

Üçüncü turun sonucu:

Numan Kurtulmuş: 321
Tekin Bingöl: 160
Tülay Hatimoğulları Oruç: 51
Cihan Paçacı: 43
Mustafa Yeneroğlu: 15
Serap Yazıcı Özbudun: 21
Can Atalay: 4
Geçersiz: 5

Bakanlar yemin etti 

TBMM Başkanı oylamasından önce Bahçeli'nin anonsuyla, Cumhurbaşkanı Kabinesi'nin yeni üyeleri Genel Kurul'a geldi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve yeni bakanlar, yemin etmek için tek tek kürsüye çıkarak yemin etti. 

Saat 14.00'te başlayan törende; yemin etmeyen milletvekilleri, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Sanayii ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır yemin etti.  

Göreve başlayan yeni milletvekilleri ve bakanlar şöyle yemin ediyor:

"Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim."