MedyaFaresi MedyaFaresi

3 çocuk yetmez, 5 çocuk yapın!

Erdoğan, genç nüfusun önemine değindi sonra Bosnalılara 5 çocuk tavsiyesinde bulundu.

Eklenme: 15 Eylül 2012 21:27 - Güncelleme: 13 Şubat 2016 11:10
Hukuk Fakültesi'nde bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, "Bugün tekrar buradayız ve Bosna Hersek'in olduğu kadar Avrupa'nın da bu büyük ve köklü üniversitesinde bulunmak benim için gerçekten bir gurur vesilesi. Bregoviç, Bosna Hersek için nekadar değerli bir sanatçıysa, bizim için de o kadar değerli bir sanatçıdır. Bizim değerli sanatçımız Sezen Aksu'nun da, Bregoviç'in de, Dino Merlin'in de sesleri, sözleri, ezgileri tamamen bu topraklara, bu ortak coğrafyaya aittir. İnsanlar, çocuklar, kadınlar, erkekler görürüz. İşte biz bu şehre yüksekten bakacağız ve üstten bakacagız. Namlunun ucundan değil, tüfek dürbününden değil; gönül gözüyle, çıplak gözle bakacağız. Bir yere namlunun ucundan bakan sadece düşman görür, ama kalp gözüyle bakan insan görür. Birlikte barış içinde yaşama kültürünün sembol ismi oldu. Bosna Hersek denildiğinde farklı etnik kökenlerin, farklı inançların, farklı kültürlerin ahenk içinde bir arada yaşamaları akla geldi.

Erdoğan, Saraybosna'da farklılıkların bir arada ahenk içerisinde bulunmasının altını çizerek, siyasi ve toplumsal meselelere değindi. Erdoğan köklü bir tarihe sahip Saraybosna Üniversitesi'nin mezunları arasında Boşnak, Hırvat ve Sırplardan önemli kişilikler bulunduğunu belirterek, bunun şehrin kozmopolit yapısını yansıttığını ifade etti. Bosna-Hersek'in geleceği adında genç nüfusun büyük önemi olduğunu vurgulayan Erdoğan, Avrupa'nın yaşadığı ekonomik krizin arkasında yaşlı nüfusun olduğunu hatırlatarak "Ben Türkiye'de en az 3 çocuk diyorum. Artık Bosna'da en az 5 çocuk olması lazım. Ailelerin de bunu başarması lazım" şeklinde konuştu.

Bosna-Hersek'in AB ve ATO üyelik süreçlerine de değinen Başbakan, "NATO Bosna'ya haksızlık yapmıştır. Bosna-Hersek'in daveti hızlandırılmalıdır. Bunun takipçisiyiz"' dedi. Erdoğan ülkedeki tüm grupların NATO üyeliğini desteklemediğini hatırlatarak, güvenlik ne ekonomik kalkınma arasındaki ilişkiye değinerek NATO'ya destek vermeyen grupların daha geniş vizyonla üyeliği ele almalarını istedi. Bosna-Hersek'te bulunan bazı Sırplar NATO üyeliğine şiddetle karşı çıkıyor.

BAŞBAKAN SARAYBOSNA'DA!!