MedyaFaresi MedyaFaresi

240 terörist güvenlik güçlerine teslim oldu

PKK terör örgütüne mensup 240 kişi, 24 Temmuz 2015'ten bugüne güvenlik güçlerine teslim oldu. Bunlardan 180'i Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) gerçekleştirdiği hava operasyonlarından sonra Kandil ve civarındaki kamplardan kaçtı. Diğer 60 kişi ise daha önce...

Eklenme: 22 Ağustos 2015 20:54 - Güncelleme: 06 Nisan 2016 14:04

Güvenlik güçlerinin 22 Temmuz'dan bu yana terör örgütü PKK'ya yönelik  yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdiği operasyonlarda ise 812 terörist etkisiz  hale getirildi. 
 
- Bir teröristin itirafı 
 
 Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 3 terörist, 24-25 Temmuz gecesi TSK'nın  Kandil'e gerçekleştirdiği hava operasyonlarından sonra 28 Temmuz'da PKK terör  örgütünden kaçarak güvenlik güçlerine teslim oldu.  PKK terör örgütünün kendilerine anlattıklarının aksine Türkiye'de  askerler tarafından iyi karşılandıklarını belirten teröristler, arkadaşlarına  teslim olma çağrısında bulundu.Teslim olanlardan "Zozan" kod adlı terörist güvenlik güçlerine verdiği  ifadede, 24-25 Temmuz gecesi TSK'nın Kandil'e gerçekleştirdiği hava operasyonları  sırasında yaşadıklarını şöyle anlattı:  "Çok arkadaşımız öldü gözlerimizin önünde. Biz nasıl sağ kaldık  bilmiyorum. O gece bana verilen görevleri bitirerek yatmaya gittim. Gece yarısı  hiç duymadığım kadar büyük patlamalarla uyandım. Uyku sersemi ne olduğunu  anlamadım. Herkes bağırarak sağa sola koşuyordu, kaldığımız yerin yakınında bir  alev topunu gördüm sonra çok büyük bir patlama sesi geldi. Silahımı bile yanıma  alamamıştım. O anda üstüme 2 veya üç arkadaşım yığıldı. Altlarında kaldım. Bir  süre öylece dondum, düşünmek istiyordum ama aklıma hiçbir şey gelmiyordu. Ne  olmuştu, bu patlamalar alevler neydi anlayamadım." 
 
Sadece PKK terör örgütünün lider kadrosunun girdiği, 20 metre  derinlikte olan bir cephanelikten bahseden "Zozan" kod adlı terörist, TSK'nın  gerçekleştirdiği hava operasyonunda çok büyük patlamalar olduğunu, bu  cephaneliğin de vurulmuş olabileceğini ifade etti. Operasyonlardan sonra arkadaşlarıyla kamptan olabildiğince uzağa  kaçtığını kaydeden "Zozan", PKK terör örgütüne ait diğer kamplardan da alevler  yükseldiğini belirtti. 
 
- "Bu jetleri Allah gönderdi, kaçma fırsatı bulduk" 
 

Zozan, ifadesinde yaşadıklarını şöyle anlattı: "Bir ara rüyada mıyım dedim kendi kendime, kıyamet mi geldi dedim.  Normalde namaz kılan biriydim. Annem babam kardeşlerim herkes namaz kılar bizim  ailede ama beni bu kampa getirdikleri günden beri ne namaz kılabildim, ne de oruç  tutabildim. Kesinlikle İslam ile alakalı bir tek söz dahi edemezsiniz buralarda.  Örgüte katılanlar kısa bir süre sonra gerçeği görerek hemen pişman oluyorlar ama  kaçmaya karar verdiklerinde bunu hemen yapamıyorlar. Çünkü, kaçıp yakalandığın  zaman hemen infaz ediyorlar seni. Bu jetleri Allah gönderdi herhalde. O  kargaşadan yararlanarak çok arkadaş kaçtı. Biz üç kişi birlikte hareket ettik.  3-4 gün yürüdük Türkiye'ye doğru. Elimizde silah da yoktu. Geçtiğimiz yerlerde  örgütün kullandığı barınma yerleri vardı. Oraların uzağından geçerek kendimizi  güvenceye alacaktık ama o yerlerin çoğu da devam eden günlerde jetler tarafından  vurulmuştu. Sadece yoğun dumanlar çıkıyordu hala." 
 
PKK kamplarına kandırılarak götürüldüğünü kaydeden "Zozan",  "Geldiğimizde her şeyin yalan olduğunu anladım ama artık iş işten geçmişti. Kaç  sefer kaçmayı düşündüm ama cesaret edemedim. Kaçmaya yeltenenleri ya  öldürüyorlardı ya da ölmekten beter hale getiriyorlardı. Artık kaçmayı düşünemez  bir hale gelmiştim. Ben yaşamak istiyordum ama böyle değil. Allah razı olsun o  jetlerden ki bana ve birçok arkadaşa bu fırsatı verdiler" ifadelerini kullandı. 
 
- "Kimse teslim olmaktan korkmasın" 
 
 Çok zor şartlar altında yaşadıklarını belirten Zozan, şöyle devam  etti: "Hep bulgur ve kuru fasulyeye talim ediyorduk ki onlar da rezaletti.  Anamın yaptığı yemekleri çok özledim. Beni bırakın gideyim, kimseyi öldürmedim,  kamptan dışarı bile çıkmadım. Orada herkes eziliyor. Zor şartlar altında  yaşıyorlar. Kalanların içinde kararsızların sayısı oldukça fazla. Gerçi şu anda  kaç kişi kaldı bilmiyorum. Bu felaketten sonra çok yaşayan yoktur herhalde.   Buradan kalanlara sesleniyorum, gelin, teslim olun. Size anlatılanlar hiç  doğru değil. Ne öldürdüler ne de üstümüze beton döktüler. İşte, gördüğünüz gibi  sapasağlamız. Kimse teslim olmaktan korkmasın. Güvenlik güçleri bize son derece  iyi davrandı. Korkmayın gelin ve yeniden doğun. Bu fırsat bir daha elinize  geçmeyebilir."