MedyaFaresi MedyaFaresi

2022 Kış Olimpiyat Oyunları oylamasını Çin kazandı

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’na Çin'in başkenti Pekin kazandı. Yeterli kar yağmayan, sürekli hava kirliliği ile boğuşan ve insan hakları ihlalleri sebebiyle eleştirilen Çin'e bir kez daha olimpiyat verilmesi büyük yankı yarattı.

Eklenme: 31 Temmuz 2015 14:59 - Güncelleme: 24 Mart 2016 11:58

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da yapılan törende, 2022 Kış Olimpiyat Oyunları'nın Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de gerçekleşeceği açıklandı.

Pekin finalde yarıştığı Kazakistan'ın başkenti Alma-Ata'yı 40 oya karşılık 44 oyla geride bıraktı.

Pekin oylama öncesinde kente yeterli kar yağmadığı, hava kirliliği ve insan hakları ihlalleri sebebiyle eleştirilmiş ve olimpiyat oyunlarının bu kente verilmemesi yönünde çeşitli gruplar kampanyalar yürütmüştü. Çin yönetimi ise bu eleştirilere kente geçen yıl 70 cm kar yağdığını hatırlatarak bu oranın 'yeterli seviyeye çıkartılacağı' ve hava kirliliği ile mücadele konusunda olimpiyatların önemli bir araç olacağı yönünde cevap vermişti. 

Öte yandan son dönemde olimpiyat oyunlarının ev sahibi ülkelere yüklediği ekonomik külfet tartışmaları 2022 Kış Oyunları için de yaşanmıştı. 2022 için aday adayı olan şehirlerden Münih, Stockholm, Krakow ve Graubünden'de yapılan referandumlarda halk olimpiyat oyunlarına 'hayır' oyu kullanmıştı.  

Hürriyet