MedyaFaresi MedyaFaresi

2022 Dünya Kupası kışın oynanacak 

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), Katar'da düzenlenecek 2022 Dünya Kupası'nın 21 Kasım-18 Aralık tarihleri arasında oynanacağını açıkladı.

Eklenme: 13 Temmuz 2018 16:07 - Güncelleme: 13 Temmuz 2018 16:37

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), Katar’ın evsahipliğinde düzenlenecek 2022 Dünya Kupası’nın kasım ve aralık aylarında yapılmasına karar verdi.

FIFA’dan yapılan açıklamada, FIFA İcra Kurulu’nun 2022 Dünya Kupası’nın kasım ve aralık aylarında düzenlenmesini onayladığı bildirildi. Organizasyon toplam 28 gün sürecek, final maçı ise Katar’ın Ulusal Günü olan 18 Aralık’ta yapılacak.

Katar’daki hava sıcaklıklarının futbolcuların ve taraftarların sağlığı açısından tehdit oluşturacağı gerekçesiyle 2022 Dünya Kupası’nın haziran-temmuz aylarında düzenlenmesi eleştiri topluyordu.

Dünya Kupası finallerinin hangi tarihlerde oynanması gerektiği aylardır tartışılmaktaydı. Katar’da yaz aylarında sıcaklıkların bir hayli yüksek olması nedeniyle böyle bir karar alındığı belirtiliyor. İnfatino konuyla ilgili yaptığı açıklamada; ”Avrupa’daki ligler ve dünyadaki tüm federasyonlar Katar Dünya Kupası tarihleri ile ilgili daha önceden bilgilendirildiler. Onlar da takvimlerini 21 Kasım-18 Aralık tarihlerine göre ayarlamak zorundalar”ifadelerini kullandı.

(Sözcü)