MedyaFaresi MedyaFaresi

2012 Londra Olimpiyatları'na muhteşem açılış!

FOTO GALERİ- Olimpiyat Oyunları'nın 30.'su, Londra Olimpiyat Oyunları müthiş bir açılış töreniyle başladı.

Eklenme: 27 Temmuz 2012 23:37 - Güncelleme: 09 Nisan 2016 15:46

2012 Londra Olimpiyatlarına müthiş açılış!.. FOTO GALERİ

AÇILIŞTAN AYRINTILAR

- Olimpiyat Stadı'nda bir İngiliz'in köy hayatı temsili olarak yansıtıldıktan sonra 2 bin 500 gönüllünün katılımıyla Sanayi Devrimi sahnelendi. Ailelerin artık şehirlerde toplanmaya başlamasıyla birlikte kıyaferlerin bir anda değişmesi dikkati çekti. Temsilde çimlerin yerini çelik ve fabrika bacalarının aldığı görüldü.

- Ada'nın hikayesini anlatan senaryo, ışık şovlarıyla birlikte muhteşem görüntülere sahne oldu.

- Kraliçe II Elizabeth ile gizli servisin en önemli üyesi James Bond mizanseninin ardından Kraliçe, alkışlar eşliğinde stadyuma giriş yaptı. Bu sırada Kraliçe Elizabeth'in, üzerinde Britanya bayrağı olan paraşütle helikopterden atlaması ekrana getirildi.

- Kraliyet Hava Kuvvetleri askerleri, İngiltere bayrağınını göndere çekti.

- Ulusal Sağlık Örgütü ve çocuk hastanelerinin öyküsü anlatıldı.

27 MİLYON STERLİNLİK AÇILIŞ

Sanat direktörlüğünü 8 dalda Oscar kazanan "Slumdog Milyoner" filminin yönetmeni Danny Boyle'un yaptığı açılış töreninde, Olimpiyat Stadı'nın içine koyun, at, inek, keçi, ördek, kaz, tavuk gibi çiftlik hayvanlarının yer alacağı örnek bir İngiliz köyü kuruldu.

Dünya genelinde yaklaşık 1 milyar kişinin izlemesinin beklendiği açılış töreninde 10 bin gönüllü görev yapıyor. 27 milyon sterlin harcanarak hazırlanan törende, efsanevi müzik grubu Beatles'in üyesi Paul McCartney'nin de aralarında bulunduğu ünlü sanatçılar sahne alıyor.

TÜRKİYE'DEN 114 SPORCU

Türkiye, 19'uncu olimpiyatlarında tarihindeki en kalabalık kafileyle mücadele edecek. Bir önceki olimpiyat Pekin'de 68 sporcu ile en kalabalık kafileye ulaşan Türkiye, Londra'da bu sayıyı 100'ün üzerine taşıdı. 114 sporcu olimpiyat için konulan barajları geçerek Londra bileti aldı.

16 BRANŞTA VARIZ

Pekin'de 12 branşta temsilci gönderdiğimiz olimpiyatlarda bu kez 16 farklı dalda mücadele edilecek. Güreş, halter, boks, atletizm gibi branşların yanı sıra voleybol ve basketbol kadın takımlarımız, badminton, atletizm 4x400 bayrak, bayan güreş ve cimnastikte ilk kez olimpiyatlarda varlık göstereceğiz. Atıcılık, bisiklet, judo, okçuluk, masa tenisi, tekvando, yelken ve yüzme de Londra'da yarışacağımız diğer branşlar olacak.

EN GENCİ SARIKAYA

2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda mücadele edecek 114 Türk sporcu içinde en genci 16 yaşındaki yüzücü Hazal Sarıkaya, en yaşlısı ise 39 yaşındaki atıcı Yusuf Dikeç oldu.

TÜRKİYE 29. SIRADA

Türkiye, olimpiyatlarda bugüne kadar topladığı 37 altın, 23 gümüş ve 22 bronz olmak üzere toplam 82 madalyayla, 29. sırada yer alıyor. ABD, şimdiye dek düzenlenen yaz olimpiyatlarında topladığı 934 altın madalyayla, oyunlarda tüm zamanların genel madalya tablosunda birinci durumda bulunuyor.

ERDOĞAN-ROGGE GÖRÜŞMESİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jacques Rogge ile görüştü.

40 dakika süren görüşmeye Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı.

Görüşmede, 2020 Olimpiyat Oyunları'nın İstanbul'da yapılması konusunun ve sporla ilgili diğer konuların ele aldığı öğrenildi.

ÇANI ELİNDEN DÜŞÜRDÜ

İngiltere Kültür Bakanı Jeremy Hunt, olimpiyat oyunlarının başlamasını simgeleyen çanı çalarken, çan kırılarak elinden fırladı. Hunt'ın ve yanındakilerin gülüşmesine neden olan olay, İngiliz televizyon kanallarında geniş yer buldu.

Olimpiyat oyunları öncesi, İngiltere genelinde üç dakika boyunca çanlar ve ziller çalındı. Şehrin simgelerinden tarihi saat kulesi "Big Ben" yerel saatle 08.12'de 40 kez çalındı. Olimpiyatların başlamasını duyurmak için sanatçı Martin Creed'in projesi çerçevesinde, "Big Ben"in çalınmasının yanı sıra Birleşik Krallık genelinde çok sayıda kişi çan ve ziller çaldı.

2012 Londra Olimpiyatlarına müthiş açılış!.. FOTO GALERİ