MedyaFaresi MedyaFaresi

'2010 parası hortumlanıyor, Nobel'li Pamuk buna meylediyor!'

Vatan yazarı Necati Doğru, 2010 Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul için hazırlanan projelerin bir takım kişilere peşkeş çekildiği yönündeki haberlere bakın nasıl katıldı...

Eklenme: 23 Ekim 2009 14:33 - Güncelleme: 18 Şubat 2016 06:46

Nobel sahibi Orhan Pamuk da hortumculuğa meyletti!

Hortumculuk, esas olarak genelden toplananı özele aktarma kurnazlığıdır. Daha açık yazayım. Halkın çoğunluğu, eli mahkûm vergi veriyor. Ekmek alıyor, tuz alıyor, peynir, benzin, don lastiğı alsa bile üstünde vergi var.

Farkında değiliz.

Hava bile vergilidir.

Derin nefes alın.

Derin nefes verin.

Soluduğunuz havayla vergi vermiş oldunuz. Belediyeler havayı temiz tutmak için çevre vergisi alırlar.

Hortumculuk vergiye dadanmadır.

73 milyon halktan toplananın, 1 özel kişiye aktarılmasıdır.

Bankadan kredi alırsın.

Buharlaştırırsın.

Hortumculuktur.

Belediyeden ihale alırsın.

İhale bedelini çekersin.

İşi yarım bırakır kaçarsın.

Hortumculuktur.

Deniz Feneri kurarsın.

Merhamet bağışı toplarsın.

İkisini yoksula verir, birini kasana atarsın. Bu da hortumculuktur. Bizim toplumumuzda çok yaygın "hortumculuk hastalığı" var. Hayatın her alanına girmiştir, her kuruma işlemiştir. Uluslararası Saydamlık Derneği'nin son raporuna göre, hortumculukta dünyanın en rezil üç ülkesinden biriyiz.

Bu hastalık bulaşıcı.

Bu hastalığa; aydın yazarlar tutulmazlar çünkü onların çok gelişmiş vicdanları, yüksek ahlak anlayışları vardır diye kabul edilir. Fakat Kutlu Esendemir adlı gazetecinin yazdığı ve yalanlanmayan habere göre, bizim Nobel ödülü sahibi yazarımız Orhan Pamuk da "hortumculuğa" meyletti.

Halktan vergi toplanmış.

Orhan Pamuk'a aktarılmış.

Şöyle bilgi vereyim: Benzinciye gittiniz. Otomobilinize benzin aldınız. Her litresinde 1.5 kuruş vergi ve dizel minibüsünüze 1 litre mazot aldınız her litresinden 1 kuruş vergi "İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti" için kesiliyor. Meclis yasa çıkartmış. Türkiye'de satılan her litre benzinden 1.5 kuruş ve her litre motorinden 1 kuruş, 3 yıl süreyle toplanacak. Yılda 250 milyon lira yapıyor ki bu para "İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti" kapsamında yapılacak harcamalarda kullanılacak. TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, ekibiyle bir araştırma yapmış, bütün gazete yazarlarına gönderdi.

Milletvekili iddia ediyor.

2010 parası hortumlanıyor.

Eşe dosta dağıtılıyor.

İşte Nobel ödülü almış Avrupa'nın ve Türkiye'nin en çok kazanan büyük yazarı Orhan Pamuk da İstanbul'un Çukurcuma semtinde eski bir apartman dairesini "Masumiyet Müzesi" adıyla müzeye dönüştürme masraflarına katkı olsun diye "İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti" için toplanan paradan 754 bin TL almış.

Orhan Pamuk Vakıf kurmuş.

2010 çanağına baş vurmuş.

Müzem için para verin demiş.

Projesini incelemişler.

"İstanbul kültürüne katkıdır" sonucuna varmışlar, parayı vermişler. Orhan Pamuk, gazetelere verdiği röportajda (11 Ekim 2009 Sabah Gazetesi Yasemin Taşkın'ın Masumiyet Müzesi söyleşisi) müzeyi kendi parasıyla yaptırdığını söylüyor.

2010 çanağı konulmuş.

Çanak halkın vergisiyle doluyor.

Çanaktan Pamuk da nasiplenmiş ve zaten çok yüksek olan şöhretine "müze yaptıran yazar" karizmatik özelliğini de ekliyor. Fakat halkın vergisiyle dolan çanaktan para aldığını nedense gazeteciye söylemiyor. Bu müzeyi yaptıracak parası Allah'a şükür fazlasıyla var fakat yine de genelden toplananı özele aktarma kurnazlık rüzgârına tutuluyor.

Hortumculuk bulaşıcı!

Nobel'li, Nobel'siz dinlemiyor.

 

Necati Doğru - Vatan

 

2010 YAĞMASI HABERİ İÇİN TIKLAYIN