MedyaFaresi MedyaFaresi

2 ölü, 3 bin'den fazla yaralı! Yurttan kurban manzaraları...

MEDYAFARESİ FOTO GALERİ- Kurban keserken kalp krizi geçirenler oldu, 2 kişi yaşamını yitirdi. 3 bin 883 kişi de hastanelik oldu.

Eklenme: 15 Ekim 2013 16:34 - Güncelleme: 08 Nisan 2016 04:08
2 kişi yaşamını yitirdi. Yurt genelinde çoğu acemi kasap 3 bin 883 kişi de hastanelik oldu.

Özellikle hijyen kurallarına göre hazırlanan ve denetim altındaki kesimhanelerin bulunmadığı yerlerde bir çok kişi kurban kesimi sırasında kullandıkları bıçak ve satır gibi kesici aletlerle yaralandı. Çoğu acemi kasap olan bu kişiler hastanelerin acil servislerine koştu. Sadece birkaç ilde kurban keserken yaralanıp hastaneye başvuran olmadı. Hastane ve polis kayıtlarına göre kurban kesimi sırasında yaralanarak hastanelerin acil servislerine başvuran 3 bin 883 kişinin illere göre dağlımı şöyle: Bursa 293, Hatay 283, Konya 266, Gaziantep 221, Şanlıurfa 208, İzmir 150, Kırıkkale 147, Denizli 140, Sakarya 136, Kahramanmaraş 132, Erzurum 119, Kocaeli 88, Aksaray 87, Kayseri 85, Rize 81, Karaman 78, Antalya 75, Tekirdağ 66, Kars 65, Tokat 57, Trabzon 56, Çanakkale 54, Nevşehir 53, Ağrı 47, Isparta 45, Adıyaman 43, Eskişehir 42, Samsun 41, Diyarbakır 36, Kilis 35, Van 36, Kütahya 33, Mersin 31, Adana 30, Burdur 30, Manisa 30, Osmaniye 28, Kırşehir 28, Yalova 23, Aydın 22, Erzincan 22, Uşak 23, Afyonkarahisar 21, Batman 20, Balıkesir 20, Sivas 20, Bilecik 18, Sinop 17, Elazığ 17, Ordu 16, Manisa 15, Giresun 15, Çorum 13, Iğdır 13, Mardin 12, Ardahan 12, Bitlis 11, Amasya 11, Edirne 9, Niğde 9, Hakkari 8, Gümüşhane 8, Muğla 7, Artvin 7, Bayburt 6, Kırklareli 5, Muş 4, Bingöl 3 ve Siirt 2.

YURTTAN KURBAN MANZARALARI... FOTO GALERİ

ÇOCUKLAR DA HASTANELİK OLDU
ADIYAMAN'da, kurban kesmeye çalışan acemi kasaplar ile kesime yardımcı olan bazı çocuklar hastanelere başvurdu.

Adıyaman'da, bayram namazının kılınmasının ardından kurbanlık hayvanlarını kesmeye çalışan çok sayıda kişi, bıçakla yanlışlıkla el ve ayaklarından yaralanınca, yakınları tarafından otomobillerle kent merkezindeki hastanelere taşındı. Aralarında çocuklarında bulunduğu yaralılar, kurbanlık hayvanların kesim sırasında ani hareketlerinden dolayı yaralandıklarını söyledi.

Mahir ALAN/ADIYAMAN, (DHA)

KAYSERİ'DE KURBAN MANZARALARI
KAYSERİ'de Kurban Bayramı'nın birinci gününde genelde kurallara uygun kesim yapılırken, Melikgazi ve Kocasinan bölgesindeki kurban kesim bölgelerine ulaşmakta, trafik yoğunluğu nedeniyle sorun yaşandı.

Kayseri'de pastırma ve sucuk yapılan kombina, mezbahaneler, ahırlar, çiftlikler ve bağevleriyle, kurban satış yerlerinde kesim yapıldı. Kapalı semt pazarları da kesim için kullanıldı. Büyükbaş hayvan kesimlerinde caraskal kullanılırken, semt pazarlarında temizlik işçileri kurban kanlarını suyla yıkayıp, süpürdü. Melikgazi ilçesinde Serkent kurban satış ve kesim yeri ile Kocasinan ilçesi Karpuzatan kesim yerinde hatalı park ve yol durumu nedeniyle trafik akışı zaman zaman durdu. Vatandaşlar, bu yerlere ulaşmakta güçlük çekti.

Oktay ENSARİ- Demet ÖZTÜRK / KAYSERİ (DHA)


RİZE'DE KURBANLIK BOĞA DEREYE GİRDİ
RİZE'de sahibinin elinden kaçan kurbanlık boğa bahçelere girdi, yakalamaya çalışanlara saldırdı. Veterinerin uyuşturucu iğne ile sakinleştirmeye çalıştığı boğa bu kez dereye atladı ve yaklaşık 4 saatlik mücadelenin sonunda yakalanabildi.

Dörtyol Köyü'nde Mehmet Toptan'a ait boğa kesilmeye çalışılırken kaçtı, yamaçtan yuvarlanarak karayoluna düştü. Boğa uzun süre kaçtıktan sonra Salarha Deresi kıyısına indi. Rize Belediyesi ekiplerinin uyuşturucu iğne ile sakinleştirmek istediği boğa yakalamaya çalışanlara saldırdı, sonra da dereye atlayıp yüzerek karşıya geçti ancak yol kenarına çıkamadı. Tekrar geriye dönen boğa iyice bitkin düşünce yakalandı ve dere kenarındaz kesildi.

Boğa sahibi Mehmet Toptan, ahırda iğne yapılan hayvanın henüz sakinleşmeden çıkarıldığını, ürkerek kaçtığını söyledi. Toptan, "Uçurumdan yuvarlandı, yola indi. Dereden karşıya geçti. Çok uğraştırdı. 4 saatte yakalayabildik" dedi.

Muhammet KAÇAR/RİZE, (DHA)


ACEMİ KASAPLAR HASTANELERE AKIN ETTİ
KURBANLIKLARINI keserken kendilerini yaralayan acemi kasaplar hastanelere akın etti. Yaralı vatandaşlardan bazıları kendi imkanlarıyla bazıları ise ambulansla Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne geldi. Tedavi altına alınan acemi kasaplardan el, bacak ve parmaklarını kestiği görüldü.

Sinan BİLGİLİ/İSTANBUL, (DHA)


BURSA'DA KAÇAN BOĞA UYUŞTURUCU İĞNE İLE YAKALANDI
BURSA'nın merkez Yıldırım İlçesi'nde, kesilmek için getirildiği öğrenci yurdu önünde kamyonetten indirilirken kaçan boğa, polis ve belediye ekiplerinin kovalamacasının ardından iğne ile uyuşturularak yakalandı.

Yeşilyayla öğrenci yurduna bağışlanan boğa, yurdun önüne getirilirken kamyonetten atladı. Kaçan boğa için polis ve Yıldırım Belediyesi ekipleri seferber oldu. Baruthane Mahallesi'ne kaçan boğa, Göksu Sokak'ta sıkıştırıldı. Bir tarafı polis ekip otosu tarafından kapatılan sokağa giren Yıldırım Belediyesi ekipleri hayvana uyuşturucu iğne attı. Boynuna isabet eden iğne ile sakinleştirilen boğaya vatandaşlar da pencerelerinden ot attı. Boğa, öğrenci yurdu önüne götürülerek kesildi.

Bülent CİVANOĞLU/BURSA, (DHA)


CİLVEGÖZÜ'NDE TIR SÜRÜCÜLERİ BAYRAMI KUYRUKTA GEÇİRİYOR
SURİYE'ye yük taşıyan Türkiye plakalı TIR'ların sürücüleri, Hatay'ın Reyhanlı İlçesi Cilvegözü Sınır Kapısı'nda Kurban Bayramı'nı kuyrukta bekleyerek karşıladı. Bayram boyunca Suriye tarafındaki tampon bölgede aktarma ve boşaltma işlemi yapılmaması nedeniyle zorunlu olarak bekleyen yaklaşık 300 TIR'ın sürücüsü, kendi aralarında bayramlaştı.

Türkiye'nin değişik illerinden yükledikleri kuru gıda, et ve süt ürünleri ile çimento gibi çeşitli yükleri ile Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan geçirerek Suriye'nin Bab-Al Hava Sınır Kapısı yakınındaki tampon bölgeye ulaştırmaya çalışan TIR sürücüleri, Kurban Bayramı'nı kuyrukta bekleyerek, buruk karşıladı. Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan geçişte sıkıntı olmamasına rağmen Suriye tarafındaki tampon bölgede bayram süresince aktarma ve boşaltma işleminin durdurulması TIR sürücülerini zorunlu bekleyişe soktu.

TIR sürücüsü Mustafa Bitkin, bayram öncesi 550-600 araçlık kuyruk olan Cilvegözü Sınır Kapısı'nda çıkış için sıra gelmediğini, Suriye tarafındaki tampon bölgede işler durunca zor durumda kaldıklarını söyledi. Mustafa Bitkin, "5 gündür çıkış yapmak için bekliyordum. Yoğunluk nedeniyle çıkış yapıp, çimento yükümü boşaltamadım. Bayramda da sırada bekleyeceğim" dedi.

Ahmet Kılıç ise Cilvegözü'nde yoğunluk olmasının nedeninin diğer sınır kapılarından çıkış yapılmamasından kaynaklandığını belirtip, "Bu durumu bilerek geldik. Sıramız gelmediği için de çıkış yapamadık. Bayramı kuyrukta geçireceğiz. Aracımızın boş kalmaması için kısa mesafe olarak kabul ettiğimiz Cilvegözü'ne geldik. Ama bayramı sırada geçirmek zorunda kalıyoruz. Bayramdan sonra boşaltırız" diye konuştu.

Yakın illerde oturan TIR sürücüleri ise bayram tatili boyunca araçlarının ve yüklerinin güvende olduğunu belirtip, evlerine gitti.

Ferhat DERVİŞOĞLU/REYHANLI (Hatay), (DHA)


KURBANLIKLARI SIRTLADILAR
BOLU'da bayramın ilk gününde kurbanlık almak için hayvan pazarına giden vatandaşlar ilginç görüntüler oluşturdu. Bazı vatandaşlar kurbanlıklarını sırtına alıp giderken, bazıları ise aldıkları kurbanlıkları güçlükle araçlarına taşıdı.

Kurban Bayramı'nın ilk gününde kurbanlık almak isteyenler Kuruçay mahallesinde bulunan hayvan pazarına akın etti. Sabah saatlerinden itibaren hayvan pazarına giden vatandaşlar uzun süren pazarlıkların ardından aldıkları kurbanlıklarını araçlarına taşırken ilginç görüntüler ortaya çıktı. Bazı vatandaşlar aldıkları küçükbaş hayvanları sırtlarına alıp taşırken, bazıları da ayaklarının arasına alarak götürmeye çalıştı. Babalarıyla birlikte hayvan pazarına gelen küçük coçuklarda aldıkları kurbanlık hayvanları sevdiler. Kurbanlık hayvanları otomobillerinin bagajına doldurup gidenler dikkat çekti.

Sağlık Mahallesi'nde ise vatandaşlar kurbanlıklarını açık alanlarda kesti. Küçük çocuklar hayvanların kesim anını korku dolu bakışlarla izledi. Korkan çocuklar yakınları tarafından kesim alanından uzaklaştırıldı.

Mutlu YUCA/BOLU, (DHA)

 

GİRESUN'DA KURBANLARI YİNE ÇOCUKLARIN GÖZÜ ÖNÜNDE KESTİLER
GİRESUN'da kurban kesimleri önceki yıllarda olduğu gibi yine açık alanlarda ve küçük çocukların gözleri önünde yapıldı.

Bu yıl vatandaşların çoğunun kurbanlarını köylerde veya mandıralarda kesmeyi tercih ettiği Giresun il merkezinde, Aksu Festival Alanı yanına kurulan kurban pazarında, daha önceki Kurban Bayramlarına göre sakin bir gün yaşandı. Ancak pazardan kurbanlarını alanların çoğu, kesimi belediye mezbahası ve belirlenen yerlerin dışında, yine açık alanlarda yaptı. Kimileri çimlerin ve çakılların üzerinde, kimileri de çöp döküm alanının çevresinde kurban kesti. Belediyece hazırlanan kesim yerini ise çok az sayıda vatandaşın kullandığı gözlendi.

Daha önceki yıllarda olduğu gibi kurban kesiminin küçük çocukların gözlerinin önünde yapılması dikkat çekti.

Hakan KABAHASANOĞLU/GİRESUN, (DHA)

UYARILARA RAĞMEN ÇOCUKLAR KESİMLERİ İZLEDİ
UZMANLARIN küçük çocukların kurban kesilirken görmemesi gerektiği uyarılarına rağmen Antalya'da yine bildik manzaralar ortaya çıktı. Çocuklar, kentte kurban kesimlerini yakından izledi.

Kurban Bayramı nedeniyle Antalya'da bayram namazını kılan vatandaşlar, belediyelerin önceden belirlediği kesim alanlarında kurbanlarını kesti. Kenar mahallelerde ise vatandaşların tercihleri, evlerinin önü oldu. Sütçüler Mahallesi'nde ise kesim için hazırlanan keçi, birden yola fırladı. Sahiplerinin peşine düştüğü keçi, kısa sürede yakalandı.

Bu arada kurban kesiminde. kan gölü manzaralarına çocuklar da yakından tanık oldu. Uzmanların, özellikle küçük çocukların psikolojik olarak olumsuz etkilenmemesi yönündeki uyarıları bu bayramda da dikkate alınmadı. Kent merkezinde yasak olmasına rağmen ev önlerinde yapılan kesimler de dikkat çekti.

Mehmet ÇINAR- Ömer ERDEM/ANTALYA, (DHA)


KIRIKKALE'DE JANDARMADAN SÜRÜCÜLERE TATLI UYARI
KIRIKKALE İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı trafik ekipleri, Kurban Bayramı'nda karayollarında sürücüleri uyarıp tedbirli olmalarını isterken, şeker ikramında bulunup, kolonya tuttu.

Jandarma trafik ekipleri, bayram tatili süresince Kırıkkale il hudutları içinde 148 noktada vatandaşların huzur ve güven için tedbirlerini artırdı. Bu konuda çeşitli uyarılar hazırlayan ekipler, karayolunda sürücülerin trafik kurallarına uymalarını isterken, bayram şekeri ikram edip, kolonya tuttu. Ekipler, trafik bilincinin oluşturulması açısından eğitici broşürlerle birlikte emniyet kemeri kullanımı, takip mesafesi, aşırı hız ve seyir halinde cep telefonu kullanımı konularına dikkat çekti.

Erhan GÖĞEM/KIRIKKALE, (DHA)


HAKKARİ'DE JANDARMA TRAFİK EKİPLERİNDEN ŞEKERLİ BAYRAM KUTLAMASI
HAKKARİ'de jandarma trafik ekipleri, bayramın birinci gününde durdurdukları araçlardaki vatandaşlarla bayramlaşıp, şeker ikram etti. Ekipler, , bayram ziyareti için Çukurca ilçesine giden Hakkari Valisi Necmettin Kalkan'a da şeker ikramında bulunarak bayramını kutladı.

Hakkari-Çukurca karayolunun 30'uncu kilometresinde bulunan Üzümcü Jandarma Karakol Komutanlığı ile Hakkari il Jandarma Alay Komutanlığına bağlı jandarma trafik ekipleri, Kurban Bayramı'nda yolda geçen araçları tek tek durdurarak vatandaşların bayramını kutlayıp, bayram şekeri ikramında bulundu. Hakkari İl Jandarma Alay Komutanlığı Trafik Kısım Amiri Başçavuş Yaşar Sipahi ile Jandarma Astsubay Üst Çavuş Emel Altıoluk, araçlardaki çocuklara balon, büyüklere de pasaport kabı hediye etti.

VATANDAŞ MEMNUN

Ekipler akraba ziyaretlerine giden vatandaşlara uyarılarda da bulunarak "Bu bayramın huzur, barış ve kardeşlik içerisinde geçirmenizi diliyoruz. Lütfen trafik kurallarına uyalım. Çocukları ön koltukta oturtmayın" diye ricada bulundu. Jandarma ekiplerinin ikramı ve bayramlaşmadan memnun kalan vatandaşlar ise, başlatılan bu barış sürecinin devam etmesini isteyerek, "Daha önce bu kontrol noktalarında böyle bir şey yoktu. Bu süreçle birlikte askerlerin vatandaşa bayram şekeri ikram edip bayramlarını kutlaması bizleri çok memnun etti. Onların da bayramı kutlu olsun" diye konuştular.

VALİ KALKAN'A DA BAYRAM ŞEKERİ

Vatandaşların bayramını kutlayan jandarma ekipleri, Çukurca ilçesine bayram ziyaretine giden Hakkari Valisi Necmettin Kalkan'ın da aracını durdurup bayram şekeri ikram etti. Sunulan şekeri alan Vali Kalkan, "Mehmetçiklerimiz bölge insanımızın huzuru için çaba gösterirken, bir taraftan da onların bayramlarını tebrik ediyor. Ben bugün görevde olan bütün jandarma personelinin bayramını tebrik ediyorum. Bir fedakarlık sergiliyorlar. Herkes eşiyle, dostuyla bayramlaşırken onlar görevlerinin başında Hakkari halkının bayramını tebrik ediyorlar. Bu arada sürücülerimize de dağıttıkları materyallerle trafik kurallarına uyma noktasında dikkatleri çekiyorlar. Bir kurban bayramını huzur ve güven içerisinde hep beraber yaşıyoruz. Ben bu vesileyle bütün kolluk personelimizin, jandarma, emniyet personelimizin ve Hakkari halkının bayramını tebrik ediyorum" dedi.

Behçet DALMAZ / HAKKARİ,(DHA)


TIR SÜRÜCÜLERİ KUYRUKTA BAYRAMLAŞTI
KAPIKULE Gümrük Kapısı yolunda kuyrukta bekleyen TIR sürücüleri, birbirleriyle bayramlaştı.Yakınlarını da telefonla arayarak bayramlarını tebrik eden sürücüler, her yıl bayrama gurbette girdiklerini söyledi.

Avrupa ülkelerine ihracat ürünleri taşıyan ve günlerinin büyük bir kısmını gurbette yolda geçiren çok sayıda TIR sürücüsü, Kurban Bayramı'na da ailelerinden uzakta direksiyon başında girdi. Kapıkule Gümrük Kapısı yolunda yaklaşık 500 metre TIR kuyruğu oluşurken, kuyrukta bekleyen sürücüler birbirleriyle tokalaşıp, bayramlarını kutladı.Yakınlarını da telefonla arayarak bayramlaşan sürücüler, ömürlerinin büyük kısmını yolda geçtiğini ve bayramda genellikle ailelerinden uzakta olduklarını söyledi.

Mersin'de yaşayan ve 6 yıldır bayramı ailesinden uzakta geçirdiğini belirten TIR sürücüsü İbrahim Halil Erdoğan, "Bizim ekmek kapımız da bu TIR'lar. Şimdi ailemin yanında değilim ama hep onlar aklımda. 6 yıldır bayramlarda hep yoldayım. İnşallah bir dahaki bayramda onlarla birlikte olurum" dedi.

Fırat KESKİNKILIÇ/EDİRNE, (DHA)

 

HAKKARİ'DE POLİSİN KURBANI, YOKSULLARA
HAKKARİ Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Toplum Destekli Şube Müdürlüğü ekipleri, Kurban Bayramı nedeniyle kestikleri kurbanlıkların etini kentte durumu iyi olmayan ailelere dağıtacak.

Hakkari Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri, Kurban Bayramı nedeniyle iki dana ve bir koyun kesti. Kent merkezindeki Katramas Mahallesi'ndeki belediyeye ait mezbahanede gerçekleştirilen kesime Hakkari Valisi Necmettin Kalkan ve Emniyet Müdürü Tufan Ergüder de katıldı. Belediye Veteriner Hekimi Faysal Cindioğlu'nun kontrolünde yapılan sağlık muayenesinin ardından kesimi yapılan iki tosun ve bir koyunun eti, polisler tarafından ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak.

Behçet DALMAZ/HAKKARİ, (DHA)

NİZİP KONTEYNER KENTTE BURUK BAYRAM
GAZİANTEP'in Nizip İlçesi'nde, yaklaşık 5 bin Suriyeli sığınmacının barındığı konteyner kentte, buruk bayram yaşandı. Bayram namazı için saf tutan Suriyeliler, namazın ardından dua edip, gözyaşları döktü.

Ülkelerindeki karışıklıklardan kaçarak Nizip'teki konteyner kentte yaşamlarını sürdüren Suriyeliler, Bayram namazı için konteyner kentteki mescitlerde hep birlikte saf tuttu. Bayram namazına AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, Mehmet Sarı ve Nizip Kaymakamı Yaşar Karadeniz de katıldı. Namaz bitiminde okunan hutbenin ardından dua eden Suriyeliler, duygulanarak gözyaşı döktü. Namazın ardından Suriyeliler, ülkelerindeki savaşın bitmesi için dua edip, birbiriyle bayramlaştı. Kamp İdaresi ise, Suriyelilere şeker ve kolonya ikram etti.

Metin İLİKSOY/NİZİN (Gaziantep), (DHA)

ÇADIRKENTTEKİ SURİYELİLER BAYRAMLAŞTI
İÇ karışıklıkların sürdüğü Suriye'den kaçarak Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'ne kurulan Süleymanşah Konaklama Tesisi'ne yerleşen Suriyeli sığınmacılar, bayram namazını hep beraber kılarak ülkelerinde barışın sağlanması için dua etti.

Suriye'deki iç karışıklıklardan kaçan yaklaşık 30 bin sığınmacının barındığı çadırkentte, Suriyeliler bayram namazı için saf tuttu. Binlerce kişi kılınan namazın ardından birbirleriyle bayramlaştı. Namazın ardından okunan hutbede Suriyeliler; ülkelerindeki savaşın bitmesi, çatışmalarda ölenler ve Devlet Başkanı Beşar Esad'ın bir an önce ülkeyi terk etmesi için dua etti.

Hadi KURT/ AKÇAKALE (Şanlıurfa), (DHA)

MANİSA'DA KURBAN MANZARALARI
MANİSA'da kurban kesiminde yine bildik manzaralar ortaya çıktı. Kurbanlık dananın kesimi sırasında hayvanın başını tutan Muammer İlhan'ın eli yüzü kan içinde kaldı.

Manisa Canlı Hayvan Borsası'nda, bayram namazının ardından büyük bir hareketlilik yaşandı. Daha önceden sıra numarası alan vatandaşlar, büyük ve küçükbaş hayvanlarını kestirdi. Sıra numarası almayan ve acelesi olan bazı vatandaşlar ise, ağaç diplerinde kurbanlarını kendileri keserken, ortalık kan gölüne döndü. Altı ortak olarak girdiği kurbanlık dananın kesimi sırasında hayvanın başını tutan Muammer İlhan'ın eli yüzü kan içinde kaldı.

Manisa'da geçmiş yıllara göre kurban kesenlerin sayısında azalma olduğu dikkati çekti. Özellikle küaçükbaş hayvanlar satıcının elinde kaldı. Küçükbaş kurbanlık fiyatları 350-400 liraya kadar düştü.

Mehmed Hakkı ÖZBAYIR- Evren KASIRGA/MANİSA, (DHA)


KURBANLIK DANAYI DÜŞÜRDÜ YOLUNA DEVAM ETTİ
Beyoğlu Sütlüce İmrahor Caddesi'nde Kasımpaşa istikametine giden bir kamyonetin arkasındaki kurbanlık dana caddeye düştü. Dananın düştüğünü görenlerin korna çalarak seslenmesini duymayan kamyonet sürücüsü ise yoluna devam etti. Caddede duran dana, çevredekiler tarafından yol kenarına çekilerek elektrik direğine bağlandı. Durum polis ve zabıta ekiplerine bildirildi. Olay yerine gelen zabıta ekipleri düşen danayı vatandaşlardan teslim aldı. Danayı düşerken gördüğünü söyleyen Abdül Samet Meydan, "Araba giderken hayvan ayaklarını ve kafasını dışarıya çıkarmıştı. Hayvan atlayacaktı zaten. Baktım hayvan aşağıya düştü. İki kişi daha gördü beraber koştuk, hayvanı kenara çektik. Direğe bağladık. Araç durmadı, bastı gitti" diye konuştu. Henüz sahibi çıkmayan dana, Beyoğlu Belediyesinin Bademlik'te bulunan Fen İşleri Müdürlüğü'ne götürüldü.

Ümit TÜRK İSTANBUL DHA

KURBAN KESİMİ DENETİMİNDE ZABITA YETERSİZ KALDI
ADANA'da zabıta görevlileri, belediyenin belirlediği kesim yerlerinin dışında kurban kesimine izin vermedi. Ancak, az sayıda zabıta ekibi görev yaptığı için denetimler de yetersiz kaldı. Kurban kesimleri, kesim yerlerindeki kasaplar tarafından yapılınca, hastaneye başvuran acemi kasapların sayısında da düşüş oldu.Adanalılar, Kurban Bayramı'nın 1'inci gününe, güneşli ve 27 derece sıcaklıkta başladı. Kent sakinleri, bayram namazının ardından önce kurban satış noktalarına, sonra da kesim noktalarına koştu. Kurban satış yerleriyle kesim noktalarının civarındaki yoğunluktan dolayı trafik kilitlendi. İnsanlar, kurbanlıklarını, belediyelerin önceden alt yapısını hazırladığı kesim noktalarında kestirdi.Zabıta görevlileri, belirlenen yerlerin dışında kesim yapılmasına müsaade etmedi. Ancak, zabıta ekipleri sayı olarak yetersiz kalınca, bazı duyarsız vatandaşlar onların görmediği yerlerdeki kaldırım ve sokaklarda kurbanlarını kesti.Kurbanlar, belirlenen yerlerdeki kasaplar tarafından kestirilince, hastanelere başvuran acemi kasapların sayısında da geçen yıllara oranla düşüş oldu. Öğle saatlerine kadar, kentteki hastanelerin acil servislerine toplam 30 civarında yaralı başvurdu. Bunların da bir bölümünü et doğrarken parmağını ve elini kesenler oluşturdu. Aralarında, kurbanlıktan boynuz darbesi alanlarla, kurbanlığını kaldırırken belini inciten vatandaşlar da yer aldı. Bazı vatandaşlar ise acemi kasaplığını gizlemek için kendininin görüntülenmesini istemedi.

Mehmet KAYMAK-Çağlar ÖZTÜRK/ADANA,(DHA)


MERTER'DE HİJYENİK KÜÇÜKBAŞ KURBAN KESİMİ
MERTER'DE bulunan temiz ve hijyenik bir kesim alanında küçükbaş hayvan kesimi yapılıyor. Sahiplerinin gözü önünde kısa sürede kesilen hayvanların etleri poşetlenerek sahiplerine teslim ediliyor.


Güngören Belediyesi tarafından kurulan bir kesim alanında sadece küçükbaş kurban kesimi yapılıyor. Üzerlerinde numaraları bulunan küçükbaş hayvanlar ahırda kesim sıralarını bekliyor. Sırası gelen hayvanlar iki görevli tarafından çıkarılarak kesim alanına götürülüyor. Bazı hayvan sahipleri kesimden önce kurbanının başını okşuyor. Ayakları bağlanan kurbanlıklar sahibinin gözü önünde kesilip parçalanıyor. Etler poşetlere doldurulup sahibine teslim ediliyor. Ahırdaki hayvanların arasında bulunan tek keçi görevlilerin ilgi odağı.

Bir hayvanın 50 TL'ye kesildiği alanda günde 250 adet kesim yapıldığı öğrenildi.

Elvan EZBER İSTANBUL, (DHA)


SAMSUN'DA KURBANLIKLAR BELİRLENEN ALANLARDA KESİLDİ
SAMSUN'da bayram namazı sonrasında yüzlerce kişi, kurbanlarını kesmek için önceden belirlenen alanlara akın etti. Bazı vatandaşlar ise kurbanlarını yine boş arazilerde ve tarlalarda kesti.

Kurban Bayramı nedeniyle vatandaşlar kurbanlık hayvanları kurban pazarlarının yanında bulunan boş arazilerde, baş tarla ve bahçelerde kesti. Bazı vatandaşlar ise belediyelerin gösterdiği kurban kesim alanlarını tercih etti. Küçük yaştaki çocuklar yine kurban kesimini korku dolu gözlerle izledi. Kurbanlarını kendi imkanlarıyla kesmek isteyen birçok kişi de çeşitli yerlerinden yaralanarak hastanelik oldu. Kurban keserken kendilerini yaralan acemi kasaplar bu yıl da acil servisleri doldurdu.

İlker AKTAŞ/SAMSUN, (DHA)

KIRIKKALE'DE ACEMİ KASAPLAR HASTANELERE KOŞTU
KIRIKKALE'de kurbanlık keserken yaralananlar yine hastanelere koştu.

Kurban Bayramı'nın birinci gününde bayram namazı sonrası vatandaşlar kurbanlıklarını keserken, birçok acemi kasap elinden, kolundan, gözünden ve bacağından yaralandı. Yaralılar kaldırıldıkları hastanelerde tedavileri yapılarak taburcu edildi.

Erhan GÖĞEM/KIRIKKALE, (DHA)

HASTANELİK OLDULAR
TOKAT'ta Kurban Bayramı'nda yine bildik manzaralar ortaya çıktı.

Bayram namazının kılınmasının ardından, hayvan sahipleri belediye tarafından belirlenen kurban kesim yerlerine akın etti. Kurban kesim yerlerinde ailelerin yine çocukları da beraberinde getirdikleri ve kesim anlarını izlettikleri görüldü. Kent merkezinde kesim kurallarına uyulurken, kenar mahallelerde ise kısmen sokakta kesimler yapıldığı görüldü.

Hayvanlarını kesenlerin bazıları vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandı. Çoğunlukla ellerini, kollarını ve bacaklarını yaralayan acemi kasaplar, kent merkezinde bulunan Tokat Devlet Hastanesi acil servisine akın etti.

Fatih YILMAZ/TOKAT, (DHA)

KURBAN KESERKEN HASTANELİK OLDULAR
KURBAN Bayramı'nın birinci günü Bursa'da da acemi kasaplar hastanelik oldu.

Kurban kesimlerin sabah namazının ardından saat 08.30 itibariyle başladı. Her yıl olduğu gibi bu Kurban Bayramı'nda da kesimhanelere gitmeyen ya da sıra beklemek istemeyen acemi kasaplar hastanelik oldu. Bacağından veya parmağından yaralanan vatandaşlar hastanelerde dikiş attırdı. Hastaneye gelenlerin bir çoğu büyükbaş havyan kesiminde yaralanırken, yaralanmalarına rağmen kurban kesimlerine önümüzdeki yıl da devam edeceklerini belirtti.

Sebile ÇETİN- Faruk KAHRAMAN/BURSA, (DHA)


ÇOCUKLAR GÖZÜ ÖNÜNDE KURBAN KESİMİ
SİVAS'ta Kurban Bayramı'nda genellikle kesim kurallarına uyulduğu görülürken, çocukların yine kesilen hayvanların yanı başında bulunmaları dikkat çekti.

Sivas'ta bayram namazının kılınmasının ardından, hayvan sahipleri belediye tarafından belirlenen kurban kesim yerlerine akın etti. Kurban sahiplerinin birçoğu hayvanlarını traktör vinçleri yardımı ile kaldırarak yatırmayı tercih etti. Bu yöntemi başvurmayanlar ise hayvanları kendi imkanları ile yere yatırabilmek için çaba gösterdi. Zaman zaman kurbanlık hayvanlar ile onu devirmeye çalışan kişiler arasında çetin mücadeleler yaşandı. Kurban kesim yerlerinde ailelerin yine çocukları da beraberinde getirdikleri ve kesim anlarını izlettikleri görüldü. Bazı çocukların ise kesim anlarını cep telefonları ile görüntülemeleri dikkat çekti. Kent merkezinde kesim kurallarına uyulurken, kenar mahallelerde ise kısmen sokakta kesimler yapıldığı görüldü. Bazıları ise kepçe türü iş makineleri yardımı ile hayvanlarını bacaklarından kaldırarak kesimi gerçekleştirdi.

Eraydın AYTEKİN- Halife YALÇINKAYA- Gökhan CEYLAN/SİVAS, (DHA)

ERZURUM'DA KURBAN ARENASI
ERZURUM'da Kurban Bayramı'nın birinci günü yine istenmeyen görüntüler ortaya çıktı. Kimi satın aldığı kurbanı elinden kaçırmamak için büyük çaba sarfederken kimisi de kaçırdığı kurbanın gazabına uğradı. Kaçan kurbanlar Büyükşehir Belediyesince oluşturulan 'Boğa timleri' tarafından etkisiz hale getirildi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da hastanelerin acil servisleri acemi kasaplarla doldu taştı.

Bayram namazının ardından kurban kesimi başladı. Kasap ya da sahiplerinın elinden kaçan kurbanlarlıklar, Erzurum sokaklarında heyecanlı anların yaşanmasına neden oldu. Kurbanlıkları yakalamaya çamlışırken yaralananlar oldu. Vatandaşlar yakalayamadıkları kurbanlıklar için, 'Alo 153'ü arayarak 'Boğa Timi'nden yardım istedi. Olay yerine gelen ekipler, uyuşturucu iğne atan silahlarla vurdukları kurbanlıkları etkisiz hale getirip yakaladı. Bazı boğalar atılan birkaç iğne ile vurulmasına rağmen kaçarak önününe çıkana saldırdı. Boğalar iğnenin etkisini göstermesi ile olduğu yere düşünce kasaplar tarafından kesilerek kurban edildi.

Uzmanların uyarılarına rağmen kurbanlar yine rasgele yerlerde ve çocukların gözü önünde kesildi. Kurban kesimi sırasında bıza çocuklar elleri ile kulaklarını kapattı bazıları da kaçtı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da yaralanan acemi kasaplar, hastanelerin acil servislerine akın etti.

Turgay İPEK/ERZURUM, (DHA)

ZMİR'DE HİJYENİK OLMAYAN KESİMLERİN ÖNÜNE GEÇİLEMEDİ
İZMİR'de Kurban Bayramı'nın birinci gününde, İl Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından kent genelinde 37 kesim ve 17 satış ve kesim yeri belirlenmesine rağmen yine de hijyenik olmayan ortamlarda kesimler yapıldı. Trafikte ve kesim yerlerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle bazı vatandaşların kurbanları boş buldukları yerlerde kestikleri, elektrik direğinde asarak yüzdükleri görüldü.

Kurban Bayramı'nın birinci gününde İzmir İl Kurban Hizmetler Komisyonu tarafından belirlenen kesim yerlerine vatandaşlar akın etti. Kesim yerlerine gidilen güzergahlarda sabah saatlerinde itibaren trafik yoğunluğu yaşandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Buca İlçesi'nin trafiğini rahatlatması için geçen pazar günü açılan viyadük bağlantılı ekspres yolda da trafik kilitlendi.

İzmir genelinde 37 kesim ve 17 satış ve kesim yeri belirlenmesine rağmen, yaşanan yoğunluk nedeniyle sağlıksız kesimlerin önüne geçilemedi. Hem satış hem kesim yapılan yerlerdeki hijyenik olmayan ortamlar dikkat çekti. Bazı vatandaşlar kesim alanları içinde yer kalmayınca, kestikleri kurbanları elektrik direğine asarak yüzdü. Kurbanları yüzmek için iş makinelerinin kepçelerini kullananlar da oldu. Kesim yerlerindeki zemin, kurbanların kanlarıyla kırmızıya boyandı. Buca ile Balçova ilçeleri arasındaki otoyolun çevresinde, çeşitli semtlerdeki boş arazilerde de kurban kesenler oldu. Bazı kurbanlıklar, kesime götürülürken sahiplerine direndi. Çocukların korkulu gözlerle kurban kesimlerini izlemesi de yine dikkat çekti.

Bazı vatandaşlar, kurban fiyatlarının daha düşük olacağı düşüncesiyle bayramın birinci günü kurban pazarlığı yapmayı tercih etti. Satış yerleri kurban bayramının birinci gününde kurbanlık satın almak isteyenlerle dolup, taştı.

Mustafa OĞUZ- Cihan DURAK- Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)


KONYA'DA KADIN KASAPLAR
KONYA'da kurban kesimleri genellikle belediyeler tarafından belirlenen alanlarda yapılırken, kadın kasapların da olması dikkat çekti.

Bayramın birinci günü nedeniyle vatandaşlar bayram namazının ardından kurban kesim yerlerine giderek kurbanlıklarını kesti. Vinç veya iş makinesine tek ayaklarından zincirle bağlanıp havaya kaldırılarak kesilen bazı büyükbaş hayvanlar kasaplara zor anlar yaşattı. Kadın kasapların da çoğunlukta olması ise dikkat çekti.

Kurban derileri için isteyen her kuruma toplama yetkisi verilmesi üzerine dernekler de kesim alanlarında deri topladı.

İsmail AKKAYA- Hasan DÖNMEZ/KONYA, (DHA)