MedyaFaresi MedyaFaresi

19 Mayıs'ın 100'üncü yıldönümü: Devletin zirvesi bu törende!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve liderler, Samsun Tütün İskelesi'nde düzenlenen 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 100. Yıl Törenleri'ne katılıyor.

Eklenme: 19 Mayıs 2019 15:53 - Güncelleme: 19 Mayıs 2019 16:11

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Milli Mücadele'yi başlatmak için 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışının 100'üncü yılı kapsamında Tütün İskelesi önünde düzenlenen resmi tören Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile kabine üyelerinin katılımıyla başladı.

Törene Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satırbaşları;

Siyasi partilerimizin saygıdeğer başkanları, aziz milletim, değerli Samusunlular, sevgili gençler, kıymetli misafirler... Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Sizlerin ve tüm milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı tebrik ediyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını tazimle yad ediyorum. Bir asırdır milletimizin güçlenmesi için emek veren herkesi şükranla anıyorum. Biz kökü tarihin binlerce yıllık derinliklerine ulaşan bir devletiz. Bugünkü isimleriyle Avrupa'dan Rusya ve Orta Asya'ya, Çin'e Hindistan'a, İran'a, Moğolistan'a, Kuzey Afrika'ya kadar ecdadımız devlet kurmuş hüküm sürmüştür. Bu sürede pek çok dönüm noktası vardır. Mesela 1000 yıl önce Malazgirt Zaferi sadece iki ordunun çarpışmasından ibaret değildir. Milletimiz için geleceğini kuran toprakların kapılarını açmıştır. 

Osmanlı'nın takati kesildiğinde yerini taze bir nefes olarak Cumhuriyet almıştır. Atatürk Samsun'a herhangi bir kişi olarak değil, en gelecek vadeden subaylardan biri olarak basmıştır. İsmi, bayrağı, coğrafyası değişmiş olsa da bizim devletimiz hep tektir. 

Son iki asrımız çok büyük acılarla ve kayıplarla geçmsine rağmen duruşumuzdan taviz vermedik. Osmanlı Balkanlar'dan çekilirken tarihin en büyük soykırımı bizim milletimize uygulanmıştır. Fırsat bulduklarında bizi içimizden bölmeye, dışarıdan kuşatmaya çalışıyorlar. Bugün 19 Mayıs'ta Samsun'dan başlayarak 29 Ekim 2023'e kadar bir dizi 100. yıl etkinliğine başlıyoruz. Bu tür yıldönümleri ülkeler ve toplumlar için gelecek hedeflerini gözden geçirme vesilesidir. Ülkemizin demokraside ve ekonomide yaptığı patinajlar üzerinde de duracağız. Biz kendi hesabımızı bu muhasebeyi uzun yıllar yaptık. 2011 yılında milletimizin önüne 2023 hedefleriyle çıktık. 2023 vizyonu bugüne kadar hep kılavuzumuz oldu. 2023 hedeflerimize adım adım yaklaşıyoruz. Son 6 yılda yaşadığımız badirelerin bizi biraz yavaşlattığı da bir gerçektir. Her şeye rağmen 2023 hedeflerimize bağlıyız ve takibini sıkı bir şekilde yapıyoruz. Bunun için sıkı bir ekip kurduk. Her gün içeride ve dışarıda ülkemize karşı kurulan bir tuzağı bozuyoruz.

Ne zaman tek millet, tek devlet, tek vatan, tek bayrak dediysek cevabı gebölerimizden aldık. Gençlermiz bu büyük oyunu görüyor. Ezanlarına, bayraklarına, vatanlarına, devletlerine sahip çıkıyor.