MedyaFaresi MedyaFaresi

10 yaşındaki Derya'nın tek umudu 15 bin liralık biyonik kulaklık!

10 yaşındaki Derya Aslan, 5 yıl önce çalınan ve 20 gün önce devlet desteğiyle tekrardan takılan biyonik kulağını 4 gün önce düşürüp kaybetti. Maddi imkanları yetersiz olan Aslan ailesi, 15 bin TL maliyeti olan biyonik kulağı alamazsa Derya, duyamayacak.

Eklenme: 25 Eylül 2017 11:03 - Güncelleme: 25 Eylül 2017 12:16

Balıkçı Nuri Aslan (44) ile ev hanımı Fatma Aslan (37) 16 yıl önce evlendi. Çiftin bu evlilikten yüzde 75 zihinsel engelli ikizleri Derya ve İlker Deniz (10) ile Nehir Bekir (9) isimli 3 çocukları dünyaya geldi. Doğuştan kulakları duymayan Derya’ya 5 yıl önce devlet imkanlarıyla biyonik kulak takıldı ama küçük kızın kulaklığı çalındı ve bulunmadı. Aile bunun üzerine 5 yıl daha bekledi ve 2 ay önce Derya biyonik kulak ameliyatı geçirip 20 gün öncede biyonik kulağına kavuştu. 5. sınıfa giden Derya derslerine odaklanıp konuşabilmeye ve konuşulanları anlamaya başlamışken küçük kız geçen 21 Eylül günü babasıyla motosiklet üzerinde Seyhan ilçesine bağlı Ulucami Mahallesi çevresinde gezinirken kulağını kaşıdı ve cihazı düşürdü.

Tüm çevre esnafı ve aile biyonik kulağı aradı fakat bulamadı. Durumu öğrenen anne Fatma Aslan ise karakola gidip kayıp müracaatında bulundu ama herhangi bir sonuç alamadı. Hastaneyi de arayan aile hastaneden de olumlu cevap alamayınca kulaklığın fotoğrafını sosyal medyada paylaşıp aramaya başladı.

“5 YIL BEKLEDİK, ELİMİZDEN YİNE GİTTİ”
Seyhan ilçesine bağlı Denizli Mahallesi’ndeki bir evde 3 çocuğuyla ve eşiyle yaşayan anne Fatma Aslan, olayı anlatırken gözyaşlarını tutamadı. Biyonik kulak ameliyatının çok zorlu geçtiğini ve kızı duymaya başladıktan 20 gün sonra tekrardan sağır olmasının kendileri için çok zor olduğunu belirten Aslan, “Biyonik kulaklığı taktırdık, ameliyat olalı iki ay oldu. 15 günlük bir süreç yaşadık hastanede. Ameliyat çok ağır geçti 4 saat sürdü. Ameliyattan 1 ay sonra cihaz takıldı 20 gün kullanamadı bile. 5 yıl bekledim. 20 gün önce devlet destekli kulaklık takıldı. Onun da maliyeti çok yüksek. Alacak durumum yok. Sesimizi duyan kimse yok. Yüzde 75 ağır özürlü. Beklentim var. Ben kendim için hiçbir şey istemiyorum sadece kızım için yardım istiyorum. Tüm derneklere, kaymakam olsun, sosyal yardımlaşma olsun herkese sesleniyorum. Bana bir şey vermesinler kızımın kulaklığını istiyoruz sadece” diye konuştu.
Öte yandan, anne Fatma Aslan, kulaklığın ekipmanlarını eline alarak, “Kulağın kendisi gitti sadece yedek parçaları, pili, batarya dolum cihazı kaldı” ifadelerini kullandı.
Derya Aslan ise konuşulanları anlamadığı için kendisine işaret diliyle sorulunca kulaklığının kaybolduğunu söyledi.


Etiketler : sağlık, adana, türkiye