MedyaFaresi MedyaFaresi

1 Mayıs'ta Taksim'e çelenk için izin çıktı!

MEDYAFARESİ VİDEO İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu 1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili konuştu.

Eklenme: 22 Nisan 2013 17:49 - Güncelleme: 18 Şubat 2016 04:58

1 MAYIS ÖNCESİ TAKSİM’DE SON DURUM VİDEO

1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili sendika temsilcileriyle yapılan toplantının ardından İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu konuştu. 

İçişleri Bakanı Muammer Güler’in 19 Nisan’da "Taksim’e çelenk bırakılmasına izin verilecek ancak yürüyüş ve toplantı için başka alan önereceğiz" sözlerine rağmen bugün İstanbul’dan farklı bir açıklama geldi. 1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili sendika temsilcileriyle görüşen Vali Hüseyin Avni Mutlu, "Süreci karşılıklı yardımlaşma ve dayanışma içerisinde sürdüreceğiz.Bundan sonraki süreçte neyin nasıl olacağını birlikte konuşacağız" dedi.

1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili sendika temsilcileriyle görüşen Vali Hüseyin Avni Mutlu konuyla ilgili şunları söyledi:"1 Mayıs’ta emek ve dayanışma gününün İstanbul’da kutlanması ile ilgili olarak bu konuda her yıl kutlamaları tertip eden kuruluşlarla bir toplantı gerçekleştirdik.İstanbul’da huzur ve güvenlik içerisinde, en iyi şekilde karşılıklı yardımlaşma, dayanışma içerisinde nasıl değerlendirilebileceğini ve ne yapılacabileceğiniz paylaştık. Taksim Meyda’nında devam eden çalışmalar nedeniyle bu yıl fiziki koşulların çok özel bir durumu ortaya çıkardığını konuştuk. Tertip ve düzene ilişkin bir takım fiziki koşulları paylaştık.

Tarlabaşı ve Halaskargazi çevresindeki çalışmalar devam ediyor. Taksim alanının yarısı inşaat sahası. Bu inşaat sahası içerisinde yer yer 30 metreye ulaşan derin bir harfiyat vardır.  Taksim Meydanı’nda kutlanacak kutlamalar ve oluşturabileceği handikapları detaylı bir şekilde konuştuk.Ortak bir görüş içerisindeyiz. Taksim meydanındaki çalışmaları hepimiz yakinen biliyoruz.

1 Mayıs bir emek ve dayanışma günü olarak önemli bir gündür. Taksim alanınında nasıl bir kutlama biçimine imkan vereceğini paylaştık. Bu paylaşımıda sürdürmeye devam edeceğiz.

Ne tür bir kutlama olacağını, ne tür bir 1 Mayıs olacağını kendileri ile değerlendirdik.  Süreci karşılıklı yardımlaşma ve dayanışma içerisinde sürdüreceğiz. Kutlamanın maiyetine uygun bir hareketin olabilmesini  sağlayacağız. Bundan sonraki süreci birlikte yürüteceğiz. Bundan sonraki süreçte neyin nasıl olacağını birlikte konuşacağız. " 

Hürriyet