Züğürt Ağa Konusu Nedir? Züğürt Ağa Filmi Oyuncuları Kimlerdir?

Züğürt Ağa Türk sinemasının eleştirel dile sahip olan yapımlarından biridir. İşte oyuncu kadrosu, hicivli içeriği ile büyük beğeni toplayan film hakkında merak edilenler ...

Eklenme Tarihi: 21 Mart 2021

Züğürt Ağa filmi Nesli Çölgeçen tarafından çekilen bir filmdir. Zengin oyuncu kadrosu, büyük beğeni toplayan konusu ile sayesinde pek çok ödül toplamıştır.

ZÜĞÜRT AĞA KONUSU
Yeşilçam tarihinin, feodalizmden kapitalizme geçiş sürecine odaklanan film, beyazperdeye çok etkileyici bir şekilde aktarılan yapımlardan biridir. Yer yer, müthiş romantik sekanslar içeren film, seks düşkünü kart dedenin, gerdek gecesi taze gelin Kiraz'ın koynunda ölmesi sonrası gelişen trajikomik olaylar anlatılıyor. Haraptar köyünün Ağası için yaşamı çekilmez kılan olayların başlangıcı bu olurken, kendi köylüleri tarafından dolandırılan Ağa çareyi köyü satılığa çıkarmakta bulur. Gözünü rant hırsı bürümüş siyasilere Haraptar'ı peşkeş çeken Ağa soluğu büyük şehirde alır. Ancak metropol yaşamı, şimdiye dek tanıdığı görkemli yaşantısında edindiği pratiklerle altından kalkılabilecek gibi değildir.

Çoğu kez komik ve kimi zaman acıklı denemelerle hayatta kalma savaşı veren Ağa'yı karısı da terkettiğinde yanında sadece Kiraz kalıp ona destek verir. Ağa'nın öğreneceği şeyler vardır...Özellikle Kiraz'ın yıllarca içinde büyüttüğü aşkını ağaya açıldığı an, ağanın Kiraz'a insani yaklaşımı eşsiz sahneler içeriyor. Senaryoyu Yavuz Turgul kaleme aldı ve Nesli Çölgeçen imzalı başyapıt "Züğürt Ağa", 70'ler-80'ler sürecine dair tüm unsurları mükemmel yansıtıyor.

ZÜĞÜRT AĞA ÖDÜLLERİ
1986 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu - Füsun Demirel
1986 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Senaryo - Yavuz Turgul
1986 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Müzik - Atilla Özdemiroğlu
1986 İstanbul Film Festivali, En İyi Türk Filmi - Nesli Çölgeçen