Yeşilçam'ın Erotik film furyası nasıl başladı?

Yeşilçam'ın bir dönem erotik film furyasıyla nam saldığını bilirsiniz. Yeşilçam'da nasıl oldu da böyle bir furya başladı diye merak ediyorsanız sizi şöyle alalım. (Arzu Semender - Onedio)

Eklenme Tarihi: 10 Ekim 2018

Şimdilerde komik isimleriyle hatırladığımız erotik film furyası, aslında 70'li yıllarda sinema sektörü için bir can simidi olmuş. İnanmazsınız ama mecburiyetten...
Tüm dünyada yaşanan ekonomik kriz ve evlere giren televizyonlar izleyiciyi yavaş yavaş sinema salonlarından uzaklaştırmış. Sebepler elbette bu kadar basit değil...

O dönem satılan her sinema biletinden alınan eğlence vergisi, yabancı filmlerde fahiş bir boyuta ulaşınca sektör yerli filme yöneliyor.
Yani sanatsal değeri yüksek, yabancı bir filmin maliyeti sinemacılar için oldukça yüksek olurken, yerli erotik-komedi filmleri çok daha karlı duruma geçiyor. Bir de sinemaya herkes gitsin diye belediyeler tarafından sabitlenen bilet fiyatları var. Hal böyle olunca bazı filmler, maliyeti bile kurtaramaz hale geldikleri için salonlarda gösterilmiyor.

Üstüne bir de memleketin siyasi gergin havası ekleninde salonlar hepten müşteri bulamayacak duruma geliyor ve sektör yeni bir çare düşünmeye başlıyor. Çünkü kimse evden çıkmıyor!
Önce İtalya'dan komik erotik filmler getirtilmeye başlanıyor. Daha sonra "Biz neden yapmıyoruz?" sorusu akıllara geliyor ve Yeşilçam, kendi komik erotik filmlerini çekmeye başlıyor.

Furyanın başlamasını sağlayan "Beş Tavuk Bir Horoz" filmi de bir İtalyan erotik komedi uyarlaması. Başrollerinde Münir Özkul, Zeki Alasya, Nebahat Çehre ve Seyyal Taner gibi isimler var...