Yazar Mario Vargas'tan Carola Rackete çağrısı: Nobel Barış Ödülü verilsin

Nobel ödüllü yazar Mario Vargas Llosa, Akdeniz'de kurtardığı kaçak göçmenleri, İtalya Sahil Muhafaza ekiplerinin engellemelerine rağmen Lampedusa Adası'na bıraktıktan sonra ev hapsine alınan gemi kaptanı Carola Rackete'ye Nobel Barış Ödülü verilmesi çağrısında bulundu. Kaynak: NTV

Eklenme Tarihi: 10 Temmuz 2019

Vargas Llosa'nın ilk olarak İspanyol El Pais gazetesinde yer alan yazısı bugün İtalya'da La Repubblica gazetesi tarafından yayınlandı. La Repubblica'nın baş sayfadan "Cesaret kaptanına Nobel verilmesini istiyorum" başlığıyla yer verdiği yazıda Vargas Llosa şu ifadeleri kullandı: "(İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı) Matteo Salvini'nin yürürlüğe soktuğu yasa örneğinde olduğu gibi yasalar mantık ve insanlık dışı ise, Carola Rackete'nin yaptığı gibi bunlara uymamak ahlaki bir görevdir. Ya ne yapmalıydı? Denizden kurtarılan ve 17 gün boyunca sürüklendikten sonra fiziksel koşulları çok güvensiz hale gelen, bazıları hayati risk taşıyan o zavallı göçmenleri ölüme mi terk etmeliydi?"

Salvini'nin inisiyatifiyle hazırlanan ve Akdeniz'de arama-kurtarma faaliyeti yürüten sivil toplum kuruluşlarının gemilerine İtalyan limanlarını kapatan "güvenlik kararnamesine" atıfta bulunan Vargas Llosa, bu yasal düzenlemeyi "aptal ve zalim bir yasa" diye eleştirdi.

(Fotoğraf: Yazar Mario Vargas Llosa / Getty Images Turkey)

Vargas, göç karşıtlığını öncelikli politikası haline getiren aşırı sağcı Lig lideri Salvini içinse şu ifadeleri kullandı: "Lig ve lideri Matteo Salvini, demokratik ve özgürlükçü Batı'nın en iyi geleneklerinin tam zıtlarından birini temsil ediyor."Göçmenleri suçladıkları vahşi ve barbar davranışları esas Salvini ve takipçileri sergiliyor"

31 yaşındaki Alman Kaptan Rackete'yi ise "cesur ve haysiyetli duruşu" nedeniyle öven Vargas Llosa, Rackete'nin İtalya'daki yargılanma sürecinin yakından takip edilmesi çağrısı da yaptı.