Kapıları aralayan kadın Simay Bülbül

Ünlü moda tasarımcısı Simay Bülbül, beş yıl arada verdikten sonra 'Kapıları Aralayan Kadınlar' adlı ilk koleksiyonunu geçtiğimiz hafta özel bir sergi ve defile ile tanıttı.

Eklenme Tarihi: 18 Ekim 2019

Dönüşü muhteşem olan moda tasarımcısı Simay Bülbül, Sözcü'den Hale Ceylan Barlas'ın sorularını yanıtladı:

5 yıl aradan sonra yaptığınız defileden sonra sizi gerçekten özlediğimizi anladık. Neler yaptınız bu dönemde?

Ne kadar güzel bir özlem… Bu süreç içerisinde sadece modadan biraz uzak kaldım. Onun dışında ful bir tempo ile devam ettim aslında. Birçok markaya proje tasarlayan Fikriperver Ajansı’nı kurdum. Seyrantepe'deki yeni merkez binamız Perveran'ı açtık, Kapadokya'da Muhterif adında bir konsept mağaza ve restoran açtım, yine Kapadokya’da Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’ni kurduk. Ayrıca 2012 yılından beri koruma altındaki çocuklarla ilgili gönüllü çalışmalarda bulunduğum için 2018 yılında koruyucu aileliğin farkındalığı ve koruma altındaki çocukların gelişimleri için Kırmızı Çocuklar Derneği'ni ve marka olarak da Kırmızı Karavan’ı kurduk. Bu arada biri biyolojik dört çocuk annesi oldum.

Her zaman olduğu gibi şimdi de yine bir kadın hikayesi ile karşı karşıyayız… Bu kez koleksiyonda nasıl bir hikaye anlattınız?

Kimi zaman bir Cumhuriyet kadını kimi zaman da bir Şaman kadını defilelerimin karakteri oldu. Bu defile benim için çok özel bir organizasyon. Çünkü içinde sanat var, tarih var, moda var, sosyal sorumluluk var. Yeni mekânımız Hangarist'teki gece ‘Kapıları Aralayan Kadınlar' sergisi ile başlayan sonrasında Anadolu'dan özel topladığımız kapı koleksiyonu ile dekorunu hazırladığımız alanda teatral bir defile sunduk.

Koleksiyon kaç parçadan oluşuyor? Kapıları Aralayan Kadınlar’dan biraz bahseder misiniz?

Koleksiyon 27 look 50 parçadan oluşuyor. Tabi ki vazgeçilmezimiz deri ama deriyi elegan kumaşlarla kombinleyerek avangart bir şıklık sergiliyor olacağız. Pul payetler, ışıltılı kumaşlar, deri işlemeler koleksiyonun ana hatlarını oluşturuyor.

Defile esnasında bir de sergi oldu…

Bu sergi benim için çok değerli. Ben son 6 senedir yurtta yetişen ve yurttan çıkmış çocuklarla ve gençlerle ilgileniyorum. İki sene öncede kendi derneğimi kurarak bu süreci daha kurumsallığa ve profesyonelliğe taşıdım. Yurttan çıkan gençlerin en önemli ihtiyacı kendilerine yol gösterecek hikayeleri sunabilmek. Ülkemizde çok değerli başarılara imza atmış kadınlarımız var. Ve bu kadınların hikayeleri çok değerli. Yeni nesil gençler için sen de yapabilirsin mesajını barındıran örnek hikayeler. Bu yüzden 11 kadının hikayesini bir fotoğraf sergisi ile anlatıyoruz. Ve serginin geliri ile yurtta yetişmiş kızlarımızın eğitimine aktarıyor olacağız.