Sıcak taştan cıvaya, tarihin en korkunç doğum kontrol yöntemleri

Eczanelere gidip alınan ve böylece istenmeyen gebeliklere çözüm bulmaya yardımcı olan hap ya da prezervatifler tarihin her döneminde yoktu. Peki insanlar nasıl doğum kontrol yöntemleri kullanıyordu?

Eklenme Tarihi: 10 Eylül 2019

Doğum kontrol yöntemleri… Sosyal yaşamda dini ağırlıklı ve ahlaki konularda oldukça tartışılmasına karşın çok eski çağlardan bu yana uygulanan çeşitli yöntemlerle varlığını sürdürüyor. Dijital anlayışın hakim olduğu günümüzde rahatlıkla erişebileceğimiz prezervatifler tarihin her çağında yoktu. Bugün bile yer yer güvenlik sorunu yaşamaktan korktuğumuz cinsel birleşmeler de çağımıza has bir durum değil.

Kalıplaşmış karşı çıkmalar da günümüze özgü değil. İlk çağlardan bu yana çeşitli bahanelere sığınılarak iptidai görüşlerle kurulan setler bir şekilde aşıldı ve doğum kontrolü öyle ya da böyle uygulandı.

Bitkisel yöntemlere kimyasal ve hayvansal karışımlar da ekleniyordu

Listelist'ten Gökhan Bitiren'in derlediği habere göre, doğum kontrol yöntemlerinin kaynağı genellikle bitkisel ürünlerden elde ediliyordu. Ancak bunlara ek, hayvansal nitelikli karışımlar ve hatta kimyasal nitelikli bazı yöntemler de yok değildi. Hatta muskalar bile birçok kültür ve geniş bir coğrafyada uzun bir süre kullanıldı.

Bu yöntemler arasında en gerici yöntemlerden biri de malum, bekaret kemeriydi ki varlığını belirgin bir biçimde sürdürmeye devam ettiğini biliyoruz.

Kadın rahmine paslanmayan metal yerleştirilmesi

Kulağa ilginç gelen bu yöntem, Mısır’da kadınların gebe kalmasını engelleyen bir çözüm olarak görülüyordu. Paslanmayan metallere ek yerleştirildiği de biliniyor. Kültürel etkileşimin etkisiyle bu yöntem Arap tacirlerin de öğrendiği ve benimsediği bir yöntem haline geliyor ancak farklı gereçlerle. Arap tacirler, develerinin hamile kalmasını önlemek adına Mısır kökenli olduğu sanılan bu yöntemi dışında temizlenmiş çakıl taşlarını dişi develerin rahmine yerleştiriyor.

Mısır’da uygulanan bir başka yöntem timsah dışkısından elde edilen vajinal fitillerdi.

Kadının vajinal fitillerle imtihanı

Vajinal fitil adı verilen ve spermleri öldürerek gebeliği önlemek isteyen uygarlıklarda kullanılan yöntem geniş bir coğrafyada kullanıldı. Yine vajinaya yerleştirilen bu tip malzemelerin elde edilme biçimi kültürden kültüre farklılık gösteriyor. Pesser adı da verilen bu doğum kontrol araçları, hayvan dışkılarından tutun da afyon yumrularına kadar birçok üründen elde edilmekteydi.

Bu arada doğum kontrol sürecinde kullanılan yöntemlerden biri olan akasya bitkisinin bal ile karıştırılmasıyla elde edilen yöntem bugün de bazı kırsal alanlarda kullanılıyor. Ayrıca akasya bitkisinin sperm öldürücü etkiye sahip olduğu da bilimsel olarak kanıtlanan bir gerçek. Üfürükçü hikayesi değil yani.