Saat verdi! Meteorolojiden İstanbul'a kar yağışı uyarısı

Aralık ayının son günlerinden itibaren Sibirya kökenli kuvvetli bir soğuk hava dalgasının İstanbul'da etkili olması bekleniyor. İlk kar yağışı da bu dönemde olacak.

Eklenme Tarihi: 09 Aralık 2018

İstanbul'da da etkisini göstereceği öngörülen soğuklarla birlikte, mega kentte mevsimin ilk kar yağışının 27-31 Aralık tarihleri arasında olması bekleniyor. Sayısal modellere dayalı uzun vadeli analizlere göre, bu kış yurdumuz Sibirya üzerinden gelecek dondurucu soğuk hava ataklarının etkisinde kalabilir. Özellikle Marmara, Karadeniz ve kısmen de Ege bölgeleri için mevsim normalleri ve altında sıcaklıkların olacağı bir kış öngörülürken, Karadeniz üzerinde oluşacak yağış kütlelerinin de etkisiyle, İstanbul’da kışın sert geçeceği tahmin ediliyor.İstanbul'a kar ne zaman yağacak?

Meteorologların sitesi Hava Forum'da yer alan ve uzun vadeli sayısal analizlerden derlenen bilgiye göre, İstanbul'da mevsimin ilk kar yağışı 27-31 Aralık tarihleri arasında bekleniyor.

Ancak meteorolojik tahminlerde süre uzadıkça tahmin tutarlılığının düştüğü göz önüne alındığında, kesin bir tarih vermek için henüz erken olduğu da bir gerçek.

Meteorolojik verilere göre öğle saatlerinden itibaren Marmara, Ege, Akdeniz ve Batı Karadeniz'de yağış görülecek. Hava sıcaklığı ise artacak. İç Anadolu'da Başkent ve çevresinde de yağış görülürken bölge geneli Doğu Karadeniz gibi parçalı bulutlu olacak. Doğu Anadolu'da kar yağışı sürerken, Güneydoğu Anadolu'da ise yine yağmur bekleniyor.