SAADET'li başkan, fotoğrafçı Başak Onay'ı hedef gösterdi: Polis eşliğinde dışarı çıkıyorum

Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde fotoğraf stüdyosu sahibi fotoğrafçı Başak Onay, Onur Haftası için gerçekleştirdiği tematik fotoğraf çekimi sebebiyle Saadet Partisi Karamürsel İlçe Başkanı Mehmet Özalay tarafından hedef gösterildi.

Eklenme Tarihi: 19 Temmuz 2020

Kocaeli’nin Karamürsel İlçesi’nde 4 yıldır fotoğrafçılık yapan Başak Onay (27) geçtiğimiz günlerde Onur Haftası’na dikkat çekmek için 29 ve 18 yaşındaki iki erkek modelin birlikte fotoğrafını çekti. Saadet Partisi Karamürsel İlçe Başkanı Mehmet Özalay, Facebook hesabında fotoğrafı, “Karamürselimizde faaliyet gösteren bir fotoğraf stüdyosu LGBTİ çekimlerini sözde sosyal sorumluluk projesi adı altında adeta zehir gibi hanelerimize, caddelerimize, sokaklarımıza ve hatta tüm kente akıtmaktadır. Halkımız nazarında mutlaka gerekli cevabı alacaktır” notuyla paylaşınca ilçe adeta karıştı.

Polis eşliğinde evden çıkmaya başladı: Bu paylaşım sonrası ölüm tehditleri almaya başlayan Başak Onay, polis eşliğinde evden dışarı çıkmaya başladı. Fotoğrafta modellik yapan gençler de zor durumda kaldı. İlçede oluşan tepki ortamından çekinen gençlerden birinin, başka bir şehre gitmek zorunda kaldığı öğrenildi.

Linç kampanyası başlatıldı: Milliyet'in haberine göre; Savcılığa Özalay hakkında suç duyurusunda bulunan Onay, yaşadıklarını şöyle anlatı: “4 yıldır fotoğraf stüdyomda sosyal sorumluluk projesi adı altında yapmış olduğum çekimler yüzünden şu anda linç kampanyası başlatıldı. Yeri geldi kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için, yeri geldi çocuk istismarına dikkat çekmek için böyle tematik fotoğraflar çektim.

''Başımıza bir şey gelirse bunun tek sorumlusu, Mehmet Özalay’dır'': Fotoğraflarını çektiğim iki arkadaşı da çok iyi tanıyorum. Onur Haftası nedeniyle fotoğraf çekmek istedim, arkadaşlardan model olmalarını rica ettim. Kabul ettiler. Ancak fotoğraflarım Saadet Partisi İlçe Başkanı Mehmet Özalay tarafından paylaşılarak hedef gösterildi. Savcılıktan koruma kararı çıkarttım. Polis eşliğinde evime girip çıkıyorum. Fotoğrafını çektiğim gençlerden biri tehditlerden dolayı şehri terk etti, diğeri evden çıkamıyor. Başımıza bir şey gelirse bunun tek sorumlusu, Mehmet Özalay’dır. Karamürsel küçük bir yer ve genel olarak insanlarda bir linç potansiyeli var.”