Ramazanda cinsel ilişkiye girilir mi?

İslam'a göre ramazanda cinsellik nasıl olmalı?

Eklenme Tarihi: 22 Haziran 2016

Öncelikle şu soruya cevap arayalım: Ramazanda cinsi münasebet günah mı? Birçok insan ramazan ayı boyunca cinsi münasebette bulunmayı bırakıyor. Günah veya yasak olduğu gerekçesiyle müslümanlar için çok önemli olan bu ayda cinsi münasebete girmeyi doğru bulmuyor. Ancak durum biraz farklı. Yayılan hurafeler ve yanlış inanışlar dolayısıyla insanlar ramazanda cinsi münasebetten uzak duruyor. Halbuki İslam'a göre ramazan ayında cinsi münasebette bulunmanın herhangi bir sakıncası yok. Tabii ki helal kılınan eşlerle olması şartıyla. Diğer türlü zaten her şekilde zinaya giriyor ve ramazan ya da başka herhangi bir ay olması fark etmiyor.

Ramazanda cinsi münasebet nasıl olmalı? İslam alimlerinin belirttiklerine göre çiftlere oruç tutmak farz değilse ya da bir mazeretten ötürü oruç tutamıyorlarsa günlük hayatlarını devam ettirmelerinde bir sakınca yoktur. Yalnız unutulmamalıdır ki hem kadın hem de erkeğin oruç tutmalarında bir engel yoksa ve keyfi olarak oruç tutmuyorlarsa imsak vaktinden iftar vaktine kadar cinsi münasebette bulunmaları haramdır. Bunun yanı sıra oruçlu olan çiftlerin cinsel ilişkiye girmeleri hem orucu bozup kaza ve keffaret gerektirmektedir hem de günahtır.

Peki oruçlu çiftlerin cinsi münasebeti nasıl olacak? Ramazan ayında oruçlu çiftlerin iftar vaktinden imsak vaktine kadar cinsi münasebette bulunmalarında bir sakınca yok. Dinen caizdir. Ancak sonrasında oruç tutulacaksa mutlaka ama mutlaka boy abdesti diye tabir edilen gusül abdestini almak icap eder. Cünüp olmamak orucun şartlarından olmasa da cinsi münasebet kaynaklı cünüp olunuyorsa gusüllenmek hem kadın hem de erkek için farzdır

Bakara suresi 187. ayette şöyle diyor; "Oruç gecesi kadınlarınıza yaklaşmanız size helâl kılındı. Onlar sizin için, siz de onlar için birer elbisesiniz. Allah, sizin nefislerinize ihanet ettiğinizi bildi. Bunun üzerine tövbelerinizi kabul etti ve sizi affetti. Şimdi artık onlara (eşlerinize) yaklaşın ve Allah’ın sizin için yazdığı (takdir ettiği) şeyleri isteyin. Fecr vaktinde beyaz iplik, siyah iplikten tebeyyün edinceye (size belli oluncaya, gündüzün aydınlığı, gecenin karanlığından sıyrılıncaya) kadar yeyin ve için. Sonra orucu geceye kadar tamamlayın. Mescidlerde itikâfta iseniz onlarla (kadınlarınızla) mübaşeret etmeyin. Bu Allah’ın hudududur (yasaklarıdır). Artık ona (yasaklara) yaklaşmayın. Allah, âyetlerini insanlara işte böyle açıklıyor. Umulur ki böylece onlar takva sahibi olurlar."