Polimetre: Türkiye’de COVID-19 testi pozitif çıkanların ölüm oranı azalıyor

Polimetre, COVID-19 pozitif olay sayısı ile ölüm sayıları arasındaki ilişkiyi zamana, kıtalara ve ülkelere göre tüm tabloyu ortaya kolan bir çalışma yaptı. (Hülya Karabağlı - Medyafaresi.com Özel Haber)

Eklenme Tarihi: 25 Haziran 2020

Dünya geneli ve Türkiye’de testi pozitif çıkanlarda ölüm oranında azalma olduğu tespitiyle dikkat çeken çalışmaya göre, 23-Haziran tarihinde Türkiye’de, ortalama 50.6 adet COVID-19 pozitif olayı, 1 ölüme neden oldu.

M. Günal Ölçer’in kurucusu olduğu Siyasi Veri Madenciliği ve Analizi kuruluşu Polimetre, COVID-19 pozitif olay sayısı ile ölüm sayıları arasındaki ilişkiyi zamana, kıtalara ve ülkelere göre tabloyu gösteren bir çalışma yaptı. Çalışma, dünya geneli ve Türkiye’de testi pozitif çıkanlarda ölüm oranında azalma olduğunu ortaya koydu. Buna göre, 23-Haziran tarihinde Türkiye’de, ortalama 50.6 adet COVID-19 pozitif olayı 1 ölüme neden oldu. Bu, olay/ölüm oranının artması virüsün öldürücü etkisinin azalması anlamına geliyor.

COVID-19 OLAY/ÖLÜM ORANI

Polimetre, COVID-19 pozitif olay sayısı ile COVID-19 ölüm sayıları arasındaki ilişkiyi zamana, kıtalara ve ülkelere göre güncel durumu ortaya koyan ‘COVID-19 OLAY/ÖLÜM ORANI’ çalışmasını Medyafaresi.com’la paylaştı. Çalışmaya, CHP’nin Temmuz ayı sonunda yapacağı kurultay öncesinde genel başkan adaylığını açıklayan Prof. Dr. Aytuğ Atıcı’da tıp insanı gözüyle inceleyip, önerileri sunarak katkı verdi.

COVID-19 testi pozitif çıkan hastaların yaşama oranının, ülkelere ve zamana bağlı değişimine ilişkin çalışma şöyle:

1) DÜNYA GENELİNDE COVID-19 TESTİ POZİTİF ÇIKANLARDA ÖLÜM ORANI AZALMAKTADIR:

Son 60 günde, COVID-19 testi pozitif çıkanların ölüm oranı 1/10 den 1/26 e gerilemiştir. Bir başka deyişle Nisan ayının ikinci yarısında COVID-19 testi pozitif çıkan her 10 kişiden biri hayatını kaybederken, Haziran ayının ikinci yarısında testi pozitif çıkan 26 kişiden biri hayatını kaybetmektedir.