Oryantal Merve Filiz: Göğüslerime para takarken taciz etti tekmeyi koydum

Esra Üçin'in sunduğu "Soramazsın" isimli YouTube programına bu hafta, 10 yıldır oryantal yaparak geçimini sağlayan 28 yaşındaki Merve Filiz konuk oldu. Hem sektöre hem de kendisine dair şaşırtan cevaplar verdi.

Eklenme Tarihi: 06 Ocak 2021

Neden dansöz denilmesinden hoşlanmıyorsun?

Eskilerde dansöz derlerdi aslında bunun gerçek adı dansözdür ama artık ülkemiz modernleşti. Eskiden kulüp yoktu, meyhaneler yoktu. Pavyonlar vardı. Dansözler pavyonlarda dans ederdi. Bu nedenle pavyon havası olduğu için hoşlanmıyorum dansöz kelimesinden. Hatta sahneye dansöz diye anons ettiler ve çıkmadım. Dediler “Neden çıkmadın?” dedim “Ben bir dansöz değilim.”

Oryantal dansçısı olmaya nasıl karar verdin?

Eskiden modern dansçı ve striptiz dansçısıydım. İlk böyle başladım. Çok da iyi bir striptiz dansçısıydım hatta Türkiye’de tektim ama striptizde de bir yere kadar gidebiliyorsun. Türkiye’de ilerisini yapamıyoruz. Mesela sahneye çıkacaktım. Sahnenin arkasındayım. Patronum geldi. “Polis geldi sahneye çıkamazsın” dedi. Bu nedenle çok sıkıntılar yaşadım. Yaş da ilerliyor bu sefer kendimi geriye çektim. Oryantali de kendime daha çok yakıştırdım. İnsanlar diyor ki “Değiştin neden oryantal yapıyorsun?” Aslında oryantalde kendimi buldum ben. Mutluyum bu şekilde, böyle devam edeceğim. Başka dans yapmayı düşünmüyorum. Çok geliyor öyle işler ama gitmiyorum. Biraz daha kolay para olduğunu düşünüyorum oryantalde. Bir sahne yapıyorum mesela sanatçı çıkıyor 3-4 saat sahne alıyor. Ben 15 dakika dans ederek onun kazandığı paranın belki de daha fazlasını alıyorum.

Şimdiye kadar bir sahnenden en fazla ne kadar para kazandın?

Bu birkaç kere oldu ama bir keresinde üstümden 25 bin TL para çıkmıştı. Artık kulise gidip üstümü boşaltıp sonra tekrardan sahneme devam etmiştim. Tabii mekandan da aldım. Ortalama bir sahneden bir keresinde 30 bin TL’ye yakın para kazandım.

Aylık ortalama ne kadar para kazanıyorsun?

Bizim kazançlarımız aslında değişiyor biraz şans işi. Mesela bu ay benim işim olmadığını düşünelim. 10 bin TL falan kazanıyorum. İşim çok güzel gittiği zaman 40-50 bin TL kazanıyorum. Ortalama 20 bin TL falan.