Dünden Bugüne Nicole Kidman

Nicole Kidman, Susanne Bier’in yönettiği psikolojik gerilim dizisi The Undoing’le 2021 Altın Küre ödüllerinde en iyi kadın oyuncu dalında aday gösterildi.

Eklenme Tarihi: 14 Şubat 2021

Sinema endüstrisine 16 yaşında giren Nicole Kidman’ın 2003’ten beri filmleri gişe yapmıyor, yüzü de tehlikeli biçimde değişiyordu. The Hours (Saatler/2002) filmiyle en iyi kadın oyuncu Oscar’ını alan yıldızın kariyeri gittikçe bozuluyordu. Popüler üne kavuşmak için The Stepford Wives (Stepford Kadınları/2004), Bewitched (Tatlı Cadı/ 2005) gibi komedilerde oynadı. The Golden Compass (Altın Pusula) ile fantastik filmler modasına uydu. Politik gerilim The Interpreter (Çevirmen/2005), bilimkurgu The Invasion (İstila/2007), romantik epik Australia’da (Avustralya/ 2009) rol aldı. Müzikal komedi Nine’da (2010) yardımcı roldeydi.

Nicole Kidman’ın filmlerinin başarısızlıkları peşpeşe gelince ona gişe zehiri adı takıldı. Bu acımasız niteleme film başına 15 milyon dolar alan oyuncunun adını verimsiz bir yatırıma dönüştürdü. Oysa Nicole, Dead Calm’la (1989) farkedilmişti, Far and Away’de (Uzak Ufuklar/1990) adı doruğa çıkmıştı. İzleyicinin ondan bıkması karşısında Dogville, Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus, Margot at the Wedding gibi düşük bütçeli, bağımsız yaratıcı projelere, karmaşık karakterlere yöneldi.

Yakıştırılan gişe zehri etiketinden sonra ona yeni bir ad takıldı: Botoks kraliçesi. Daima mükemmel estetik operasyonlardan yana olan Hollywood, onun aşırıya kaçan düzeltmelerinden hoşlanmadı. Nedense Hollywood botoksa düşman kesilmişti, sinemacılar ifadesiz yüzlü yıldızlarla çalışmak istemiyorlardı.

Nicole Kidman gizemli, soğuk havasıyla pek iş bulamaz oldu. “Çok utangacım, iletişim kurmakta zorlanıyorum. Kırmızı halıda yürürken korkmamak için kendimi hayali bir balonun içine sokuyorum” demesine karşın buzlar kraliçesi olmaktan kurtulamadı.