NBA takımlarından Houston Rockets'ta Çin krizi yaşanıyor

NBA'in iddialı takımlarından Houston Rockets'ın genel müdürünün attığı bir twit, Çin ve Rockets arasında ciddi bir probleme yol açtı. Hong Kong'taki gösterilere destek veren twit'i nedeniyle Çin, Rockets Genel Müdürü Daryl Morey'e ve Rockets'a tavır aldı.

Eklenme Tarihi: 09 Ekim 2019

Rockets'a patladı
Hong Kong'da yaşanan protesto olaylarına destek olarak "Özgürlük için mücadele, Hong Kong için destek" tweet'i atan Houston Rockets yöneticisi Daryl Morey büyük bir krizin fitilini yaktı.

NBA'i büyük bir ilgiyle takip eden Çinli basketbolseverler, bundan sonra Houston Rockets maçlarını izleyemeyecek.

Twit sonrası Çin Basketbol Ligi, Rockets'la olan ilişkisini askıya aldı. Birçok Çin televizyon kanalı Rockets maçlarını yayınlamayacağını açıkladı. Bazı şirketler de takımdaki sponsorluklarını geri çekti.

Geri adım atıldı
Tepkinin bir anda bu kadar büyümesinin ardından NBA yönetimi, Rockets'a gösterilen tepkinin bütün organizasyonu etkilememesi için Morey'nin açıklamalarından üzüntü duyduklarını ifade eden bir açıklama yayınladı.

Daryl Morey de twit'ini sildi.

Bu açıklamalar henüz Çin tarafında bir karşılık bulmazken Missouri Senatörü Josh Hawley, NBA yönetimini çıkarları Çin'e boyun eğmekle suçladı ve misilleme olarak Çin'deki sezon öncesi maçlarının iptal edilmesi gerektiğini savundu.

Böylece ABD ile Çin arasındaki gerilim NBA'e de yansımış oldu. NBA yönetimi sağduyulu yaklaşımla daha büyük bir sorunun önüne geçse de Rockets, şu an için zararlı çıkan taraf.