Maç bitince yatağa koşuyorlar! Dünya Kupası, Rusya'nın azalan nüfus sorununu çözebilir

Rusya'daki nüfus uzmanları, ülkede düzenlenen Dünya Kupası'nın gerileyen doğum oranları üzerinde olumlu etkisi olmasını ümit ediyor. Bu, Sovyetler Birlği'nin çöküşünün ardından nüfusu hızla azalan Rusya için iyi bir haber olabilir. (İnternethaber)

Eklenme Tarihi: 29 Haziran 2018

Daha önce ev sahipliği yapan ülkelerdeki araştırmalara göre, büyük bir spor organizasyonunun yarattığı olumlu hava, sıklıkla doğum oranlarındaki artışı beraberinde getiriyor. Bu, Sovyetler Birlği'nin çöküşünün ardından nüfusu hızla azalan Rusya için iyi bir haber olabilir. 90'lı yıllarda İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez ölümlerin sayısı, doğum sayısını geçti. Düşüşte, ekonomik çöküş, kötüleşen yaşam koşulları ve artan ölüm oranları rol oynadı. Uzmanlar bu gidiş geri çevrilmezse, nüfusun 2050 yılında 111 milyona düşeceği uyarısında bulunuyor.

MAÇ BİTİNCE YATAĞA KOŞTULAR

Konu Kremlin için de büyük sorun ve Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ruslar'ı daha fazla çocuk sahibi olmaya teşvik etmek için bir dizi reform başlattı. Ama futbol gerçekten işe yarayabilir mi? İngiltere'de, ülkenin 1966'da ev sahipliği yaptığı Dünya Kupası'nın ardından doğum oranlarında artış olduğu söyleniyor. Almanya'da da 2006'daki Dünya Kupası'ndan sonra doğum oranlarında yüzde 15 oranında artış yaşandı. Doğum uzmanı Rolf Cliche o dönem Alman medyasına yaptığı açıklamada "Çoğu kişide, maçlar sırasında duyulan heyecan devam etti ve son düdüğün ardından bu heyecanı başka şekillerde ifade ettiler" demişti.

7-1 DOĞUM PATLAMASI YAŞATTI

2014 Dünya Kupası'nın ev sahibi Brezilya'da da Almanya karşısında alınan 7-1'lik ezici yenilgiden sonra bir doğum patlaması oldu.
Resmi verilere göre Mart 2015'te doğanların sayısı, bir önceki yıl aynı dönemde doğanlardan yüzde 7 daha fazlaydı.

Futbolun doğum oranları üzerindeki olumlu etkisi sadece büyük turnuvalarda görülmüyor. İngiliz Tıp Dergisi'nde yayımlanan bir araştırmada, Barcelona'nın yıldız oyuncularından Andres Iniesta'nın 6 Mayıs 2009'da Chelsea'ye son dakikada attığı golden sonra ortaya çıkan bebek patlaması için "Iniesta kuşağı" terimi ilk kez kullanılmıştı. Iniesta'nın Londra'da attığı mucizevi gol, Barcelona'yı Şampiyonlar Ligi finaline taşımıştı.