Kılıçdaroğlu’nun beş kez izlediği film: 12 Öfkeli Adam

CHP lideri bu filmi niye 5 kez izledi? Çünkü; cinayetle suçlanan genç hakkında jürinin karar verme sürecini anlatan film, tekniğiyle sinema, senaryosuyla da adalet tarihine geçti.

Eklenme Tarihi: 01 Kasım 2020

Henry Fonda'nın yapımcılığını üstlendiği 1957 yapımı 340 bin dolar bütçeli siyah beyaz filmde, Lee J. Cobb, Martin Balsam, John Fiedler, George Voskovic gibi isimler rol aldı. Neredeyse sadece bir set kullanılarak, 5 metreye 7.5 metre genişliğinde bir odada çekilen film, bu özelliği ile de ABD sinema tarihine geçti.

Film, lavabo sahneleri dışında, sadece jüri salonunda çekildi. İki jüri üyesinin birbirlerine isimleri ile hitap etmeleri dışında da filmde hiç isim kullanılmadı. Tanımlamalar, “Davalı genç, tanık, yaşlı adam ve karşı sokaktaki kadın” gibi sıfatlarla yapıldı.

Adalet tarihine geçen senaryoya göre, şehrin arka sokaklarında yaşayan 18 yaşındaki Latin kökenli genç, babasını bıçaklayıp öldürmekle suçlanıyor. Suçlu bulunursa cezası elektrikli sandalyede ölüm olacak. 12 jüri üyesi ya ölüme ya da yaşama karar verecek.

11 jüri üyesine göre bu genç suçlu. 8 numaralı jüri üyesi Davis'e göre katil bir başkası… Dosyada, bir tanığın bulunduğu ve cinayeti gördüğü, cinayette kullanılan bıçağın ise benzerinin olmadığı ve bir adet üretildiği, onu da şüpheli gencin satın aldığı yazıyor. Şüpheli ise olay gecesi sinemaya gittiğini, cinayetle ilgisi olmadığını anlatıyor. Ancak izlediğini söylediği filmin konusunu tam olarak hatırlamıyor. Bütün deliller ve tanıklar şüpheli gencin aleyhine…