Gerilim sahneleriyle nefes kesen cinsellik konulu filmler

İşte izleyiciyi geren erotik filmler...

Eklenme Tarihi: 22 Eylül 2017

filmloverss.com/ Sinema, fantastik hikayeleri bir kenara bıraktığımızda -hatta fantastik hikayelerde dahil- insan doğasından ayrı düşünmesi çok da mümkün olmayan bir sanat. İnsanla, insan hikayeleriyle ve insan bakışıyla bu denli iç içe ilerleyen sinemanın elbette cinsellikten soyutlanması -baskıcı dönemler ve sansür haricinde- çok da mümkün değil. İnsanın en ilkel iç güdülerinden şiddet ve cinselliğin toplumsal normlar tarafından daha kabul edilir bir formu olarak görebileceğimiz erotik gerilimler aslında izleyici olarak bizim güdülerimizi besleyen yapımlar. Aşağıda listelenmiş olarak bulacağınız filmlerin bir kısmı dikkatinizi çekeceği üzere femme fatale kadın karakterler barındırıyor. Femme fatale ve başına çeşitli işler açılan dedektif minvalinde ilerleyen filmlerin ise genel anlamda II. Dünya Savaşı sırasında iş kollarında azalan erkek nüfusunun yerini kadınların alması sonucu kadınların güçlendiği ve erkekler için tehlike arz ettiği döneme dayanıyor. Erkeklerin bir bakıma kadın korkusuna dayanan bu filmlerin gerilimi de benzer bağlamlarda kuvvetli oluyor. Öyleyse hem femme fatale karakterleri hem de genel anlamda hikayenin getirisi olan gergin anlatıları içerisinde barındıran 20 erotik gerilim filmini kısaca inceleyelim.

Body Double (1984) Birbirine benzeyen iki kadın (Vertigo) ve voyeur eylemleri (Rear Window) göz önünde bulundurulduğunda Brian de Palma’nın Hitchcock’a saygı duruşunda bulunduğunu söyleyebileceğimiz filmi Body Double, Melanie Griffith, Craig Wasson, Deborah Shelton ve Gregg Henry’nin oyunculuklarıyla başarılı klasiklerden birine dönüşmüştür.

Body Heat (1981) Lawrence Kasdan’ın ilk filmi olan Body Heat, Billy Wilder filmi olan Double Indemnity’den esinlenilmiş bir senaryoya sahiptir. Özünde Body Heat için kara filmlere öykünen bir potpuri yorumu yapılabilir. Filmin başrollerinde William Hurt ve Kathleen Turner yer alır.

Cat People (1982) Paul Schrader’ın yönetmenliğini üstlendiği erotik gerilim filmi Cat People, bir dönüşüm hikayesi içeriyor. Malcolm McDowell ve Nastassia Kinski’nin başrollerini paylaştığı filmde Irena ve Paul, kedi/panter – insan karışımı tuhaf varlıklardır. Cinsellik esnasında pantere dönüşen karakterlerin yeniden insan hallerine geri dönmek için insan öldürmesi gerekmektedir.