Hayatımızın Bitmek Bilmeyen Kabusu: Yineleme Zorlantısı

Hayatınıza giren kişiler hep bir önceki sevgiliniz gibi mi?İlişkilerde Hep Aynı Sorunlu Tiplerle Karşılaşmamızın Bilimsel Açıklaması var: Yineleme Zorlantısı

Eklenme Tarihi: 07 Ocak 2021

Hayatınıza giren kişiler hep bir önceki sevgiliniz gibi mi? Evet bizim de öyle! Bunun bir bilimsel açıklaması var, bir bakalım!
Nerede zorba, nerede manyak, sorunlu tip varsa hep bizi ya da çevremizdeki kişileri bulmuş gibi hissederiz. Ve hep neden aynısı oluyor diye sorup dururuz.

Bu yaşanılanların bilimsel açıklaması var ve bunu sadece siz yaşamıyorsunuz. Aslında bütün olay bilinçdışında olup bitiyor.
Aslında bu durumun açıklamasını Freud bulmuş: Yineleme Zorlantısı

Hayatımızda bize travma yaratan, üzen pek çok şeyi nasıl yeniden yaşayabiliyoruz sorusu üzerine düşünen Freud bu durumu açıklığa kavuşturmuş.

Kişinin farklı olmadan tamamen bilinçdışı yollar ile önceki dönemlerde yaşanan olayları tüm dekor, kostüm ve senaryo ile hayatı boyunca yaşamasıdır aslında yineleme zorlantısı.

Bunu bilinçli olarak yapmayız, bunun arkasında tamamen bilinç dışının travmayı yaşadığı yere ve ana dönüp çözme isteği vardır.
Zihin travmanın yaşandığı yere giderek problemi çözmeye çalıştığı için her zaman o tramvaya benzeyen koşulları yaratmaya çalışır.