Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi yanlış strateji kurbanı mı?

Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi'nin beklenenin altında bir hasılat elde etmesi, ortaklar Disney ve Lucasfilmi yeni bir strateji geliştirmeye itti. Peki Solo: A Star Wars Story neden beklenen gişe ve hasılata ulaşamadı? Gişe analistleri bu başarısızlığı nasıl yorumluyor? (NTV)

Eklenme Tarihi: 29 Mayıs 2018

ABD’li yapım şirketi Lucasfilm ve Disney yeni bir stratejinin eşiğinde.

Cuma günü vizyona giren Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi (Solo: A Star Wars Story filmi ABD’de 103 milyon dolarlık açılış hasılatı elde etmesiyle beklentinin altında kaldı.

Rogue One: A Star Wars Story filmi 2016 yılında vizyona girdiği ilk hafta sonu ABD’de 155 milyon dolarlık hasılat elde ederken toplamda dünya çapında 1,056 milyar dolarlık hasılatla rekor bir rakama ulaşmıştı. Ortaya çıkan sonuca göre 250 milyon dolarlık maliyeti olan Solo’nun ancak 400 milyon dolarlık hasılata ulaşması öngörülüyor. Bu da beklenenin altında bir başarı demek.

Star Wars filmlerinin yapımcısı olarak bilinen Lucasfilm’i 2012 yılında 4 milyar dolara satın alan Disney, büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. Gişe analistleri temel sorunun Solo’nun Star Wars: The Last Jedi’den sadece beş ay sonra vizyona girmesine bağladı.