Ebeveynlerden çocuklara geçen 10 kişisel özellik

Dünyaya yeni gelen her bebek aileden gelen genleri taşır. Kiminin göz rengi, kiminin saç rengi veya fiziksel özellikleri aile bireylerinden birine çekmiştir. Anne ve babadan çocuklara kalan 10 kalıtsal özellik...

Eklenme Tarihi: 19 Temmuz 2020

Kahve tutkusu

Kahveyi çok mu tüketiyorsunuz? Bunun suçlusu tamamen genleriniz! Bilim adamları, kahvesiz yaşayamayanlar ve yaşayanlar hakkında karşılaştırmalı bir araştırma yapıldı. İkinci grupta, daha yavaş kafein emdiği anlamına gelen belirli bir gen grubu olduğu ortaya çıktı. Bunun anlamı gerçekten ihtiyaç olduğu için kahve içtikleri anlamına gelmiyor.

Akademik başarı anneden miras

Bir anne zayıf aldığı zaman çocuğunu azarlıyor ve eğer çalışırsa daha başarılı olacağını düşünüyor olabilir. Akademik başarı %55 genetik mirasa bağlıdır. Binlerce gen, okulda ne kadar iyi performans yaptığınızdan doğrudan sorumludur. Eğer aileniz okul günlerinde başarılı olmuşlarsa, siz de büyük bir potansiyele sahip olursunuz.

Laktoz intoleransı

Şaşırtıcı gelebilir, ancak yetişkinlerin %65'inin laktoz ya da süt şekeri sindirme yeteneği düşüktür. Bunun için belirli bir gen sorumludur. Bir çocuk hala çok gençken ve hayatta kalmak için sütüne ihtiyaç duyarsa, vücut laktozu sindirmek için bir enzim oluşturur. Ancak, kişi büyüdükçe, süt ürünlerini emme kabiliyeti düşer. Sadece insanların bir kısmının laktoz toleransı için geni vardır.

Kellik

Kellikte en büyük rol oyanayan sebeplerden biri X kromozomudur. Erkekler bu özelliği annelerinden miras alırlar. Fakat dökülen saçlarınız için onları suçlamak için acele etmeyin. Burada rol oynayan diğer genlerden biri de babadır. Dahası, çevresel faktörler de saç dökülmesi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.