Direniş günlerinden Hollywood yıldızlığına: Audrey Hepburn

Hollywood'un unutulmaz yıldızlarından biri olan Audrey Hepburn'ün, 2. Dünya Savaşı döneminde Nazi işgali altındaki Hollanda'da yaşadığı çok sayıda acı olaydan ömrünün sonuna kadar etkilendiği ortaya çıktı.

Eklenme Tarihi: 15 Eylül 2019

Biyografi yazarı Robert Matzen tarafından kaleme alınan, "Audrey Hepburn, Hollandalı Kız" adlı kitap, ünlü yıldızın 2. Dünya Savaşı döneminde yaşadıklarına yeni bir ışık tutuyor.

Kitabın yayınlanması nedeniyle Hollanda'ya gelen Audrey Hepburn'un oğlu Luca Dotti, "Annem, Hollywood hakkında pek fazla konuşmazdı ama 2. Dünya Savaşı sırasında Hollanda'da yaşadıklarını sürekli anlatırdı" diye konuşuyor.

Hollanda Televizyonu'na (NOS) demeç veren Dotti'ye göre, savaş sırasında Hollanda'da yaşadıkları, Hepburn'un hayatının geri kalanını şekillendirdi.

Dotti, "Milyonlar onu Amerikalı ünlü oyuncu diye tanırken, benim uzun yıllar tanıdığım tek Audrey Hepburn, diğeriydi" diyor.

BBC Türkçe'nin yer verdiği haberde, oğluna göre, Audrey Hepburn, Hollanda'dan ayrılırken "savaşın seslerini" de beraberinde götürdü. Örneğin, Arnhem kentinin sokaklarından geçen Alman tanklarının sesini...

Dotti'ye göre, annesi V - 1 ve V - 2 tanklarının seslerini, birbirlerinden ayırt edebilecek kadar iyi tanıyordu. Özellikle 2 tonluk V - 1 tankının çıkardığı gürültüyü çok iyi hatırlıyordu.

Luca Dotti, çocukluğunda çalışarak ilk kazandığı para ile aldığı çalar saati anlatırken, savaşın annesinde ne kadar kötü izler bıraktığına kez daha tanık olmuş:

"Kendi paramla aldığım çalar saatle odasına koşup, gururla anneme göstermek istedim. Sevineceğini düşünürken, ağlamaya başladı. Çalar saatin markasının Alman tanklarınınkiyle aynı olduğunu söyledi."