DGS Meclis gündeminde: Kural değişti, 94 bin öğrenci sıfır çekti

ÖSYM, Dikey Geçiş Sınavı'nda 357 bin 150 öğrenciden 94 bin 426'sının sıfır çektiğini açıkladı. Yani yaklaşık olarak sınava giren her dört adaydan biri sıfır çekti.HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, soru önergesi vererek konuyu TBMM gündemine taşıdı. (Onedio- Emre Ordu)

Eklenme Tarihi: 07 Aralık 2018

ÖSYM tarafından ilk kez 21 Temmuz 2018’de yapılan DGS’de uygulanan 0.5 puan sistemine göre 60’ar sorudan oluşan sözel ve sayısal testlerin her birinden 0.5 ham puan çıkaramayan adayın DGS puanının hesaplanmayacağı maddesi sınav başvuru kılavuzunda da yayınlandı. Bu kurala göre sınava giren adayların 60’ar sorudan oluşan sözel ve sayısal testlerin her ikisinde de en az 0.5 net yapmaları, yani bir soru çözmeleri gerekiyor. Örneğin, sözel puan türünden DGS’ye giren bir kişinin yeterli soru yapsa bile puanının hesaplanması için sayısal testte de en az bir soru çözmesi şartı bulunuyor.

'Kural değişikliği duyurulmadı' tepkisi
DGS öncesi bir çok aday 0.5 kuralının sadece DGS kılavuzunda yer aldığını, ÖSYM’nin bunu duyurmadığını iddia ederek tepki göstermişti. Adaylar internet üzerinden imza kampanyası başlatarak, 0.5 kuralının kaldırılmasını talep etmişti. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından binlerce adayın 0.5 ham puan alamadığı için puanı hesaplanmadı.

Soru önergesi verildi

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, binlerce öğrenciyi ilgilendiren Dikey Geçiş Sınavı’ndaki 0.5 puanlamasının kılavuzda iki cümle ile yer aldığını, gerekli duyurunun yapılmadığını, bu nedenle adayların haberi olmadığını vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi verdi.

Yanıt ÖSYM'den geldi: "Mevzuata aykırılık yok"

Gergerlioğlu’nun soru önergesine ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün tarafından yazılı cevap verildi. ÖSYM tarafından yapılan yazılı açıklamada, 2018 yılında DGS’ye 357 bin 150 kişinin girdiği, bunlardan 94 bin 426 kişinin her iki testten 0.5 puanı alamadığı için DGS puanının hesaplanamadığı bildirildi.

İnternet sitesinde 0.5 net puan şartının duyurulduğunu belirten ÖSYM şu açıklamada bulundu: “Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun 9 Mayıs 2018 tarihli toplantısında alınan ve başkanlığımız internet sayfasında 16 Mayıs 2018 tarihli duyurumuz ekinde tebliğ hükmünde olmak üzere kamuoyuna duyurulan 2018 DGS kılavuzunda yer alan ham puanı bulunmaya adayların, DGS puanının hesaplanmayacağı’na dair kuralda ve bu kural gereği adayların 2018 DGS puanlarının hesaplanması’nda mevzuata ve hukuka aykırılık bulunmamaktadır.”