Cinsel ilişki hakkında doğru sandığımız yanlış bilgiler

Her ne kadar cinsellik hakkında bilinmesi gerekenler kolay bir şekilde ulaşılabilse de toplumda geçmişten günümüze kadar kulaktan kulağa uzanan cinsel ilişki hakkında doğru bilinen yanlışlar günümüzde de sinyalini veriyor. Peki cinsellik hakkında doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Eklenme Tarihi: 20 Ekim 2019

Cinsellik hakkında hataya düşülmemesi gereken hurafeleri Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) sıraladı.

Erkekler her zaman cinsel ilişkiye hazırdır: Erkek de etten kemikten yaratılmış bir varlıktır. Cinsellik mekanik bir şekilde yaşanılacak bir süreç değildir. Cinsel yaşamı etkileyebilecek stres, eş sorunu, iş hayatında var olabilecek sorunlar, geçirilen hastalıklar gibi hayatın getirdiği olumsuzluklar ve sayılabilecek birçok faktör karşısında kadın veya erkek tüm canlıların cinsel yaşantısı negatif etkilerle karşılaşabilir.

Tüm fiziksel yakınlaşmalar sevişme ile sonuçlanmalıdır: Cinsel birleşme, sevişmenin, partnerlerin karşılıklı keyif almalarını sağlayan yönlerinden biridir. Ama keyif almanın tek yolu değildir. Cinsel birleşme dışındaki, karşılıklı keyif alınabilecek diğer yönlerinin ihmal edilmesi, cinsel ilişkide yakınlık, sıcaklık gibi duygusal yönlere daha çok gereksinim duyan kadını hayal kırıklığına uğratabilir ve cinsel ilişkiye katılımını ve zevk almasını engelleyebilir.Fiziksel yakınlık; dokunmak, sarılmak, öpmek sadece cinsel ilişki isteğinin, sevişmenin değil aynı zamanda sevgi, güven saygı şefkat ve ifadesidir.

Sevişme orgazm olma ile bitmeli: İyi sevişme, eşlerin, istekle başlayarak karşılıklı haz alabilmelerine dayanır. Bununla birlikte orgazm yaşanır ya da yaşanmaz. Orgazmın yaşanmaması o ilişkiden haz alınmadığı, tatmin olunmadığı anlamına gelmez.Bu hurafe partnerlerin ilişkinin başından itibaren orgazmın yaşanıp yaşanmayacağına odaklanmalarına, bu da yaşanan hazzın sürdürülememesine dolayısıyla orgazmın ulaşılamaz hale gelmesine neden olabilir.