Cinselliğin sağlığınız üzerindeki bilinmeyen faydaları

Sağlıklı bir cinsel yaşamının, genel sağlığınıza da birçok faydası olabilir. Dünyanın birçok farklı noktasından bilim insanları, yıllardır cinsellik ile mastürbasyonun fiziksel ve mental faydalarını araştırıyor. İşte çeşitli araştırmalara göre seksin 5 farklı faydası…

Eklenme Tarihi: 20 Mayıs 2020

Sağlıklı bir seks yaşamının, genel sağlığınıza da birçok faydası olabilir. Dünyanın birçok farklı noktasından bilim insanları, yıllardır seks ile mastürbasyonun fiziksel ve mental faydalarını araştırıyor. İşte çeşitli araştırmalara göre seksin 5 farklı faydası…

Seks, stres ve anksiyeteyi azaltabilir - The Journal of Sexual Medicine’a göre seksin ardından kortizon seviyelerinde azalma yaşanıyor. Kortizol vücudumuzun stres tepkisine sebep olan hormon. Seviyesi azaldığında kendimizi daha rahat hissederiz. Seks sırasında ayrıca endorfin de salgılanıyor. Bu sebeple seks de spordan sonra olduğu gibi moralimizi yükseltebilir.

Seks yakınlığı artırıyor - “Aşk hormonu” olarak bilinen oksitosin seks sırasında salgılanır. Bu hormon güven ve empatiyle ilişkilidir.

Seks daha iyi uyumanızı sağlayabilir - Vücudun oksitosin salgılaması ayrıca daha rahat uyumamızı sağlayabilir. Insider’a konuşan cinsel sağlık uzmanı Dr. Barb Depree, kadınların da erkeklerin de orgazm olduktan sonra daha iyi uyuduklarını bildirdiğini aktardı. International Society for Sexual Medicine’ın bir araştırmasına göre orgazmın ardından rahatlama hissiyatı veren prolaktin de salgılanıyor.