Cennete girmenin iki şartı Nihat Hatipoğlu yazdı

Cennete girmenin iki şartı Nihat Hatipoğlu yazdı

Eklenme Tarihi: 11 Ağustos 2017

Bugün Müslümanların en önemli günlerinden biri. Mübarek cuma günü Müslümanlar bir arada namaz kılarak tekrar şükrediyor. Cennet ve cehennem inancının olduğu müslümanlıkta cennete gitmenin yolu neler? Kuran'ı Kerim ve hadisler bu konuda neler diyor? İlahiyat uzmanı Nihat Hatipoğlu tarafından kaleme alınan bir yazıda cennetin anahtarı Hz. Muhammed'dir dedi. Nihat Hatioğlu'nun kaleme aldığı yazı şöyle:

11 Ağustos 2017 11:08 Cennete girmenin iki şartı Nihat Hatipoğlu yazdı 1 12Cennete girmenin iki şartı Nihat Hatipoğlu yazdı Bugün Müslümanların en önemli günlerinden biri. Mübarek cuma günü Müslümanlar bir arada namaz kılarak tekrar şükrediyor. Cennet ve cehennem inancının olduğu müslümanlıkta cennete gitmenin yolu neler? Kuran'ı Kerim ve hadisler bu konuda neler diyor? İlahiyat uzmanı Nihat Hatipoğlu tarafından kaleme alınan bir yazıda cennetin anahtarı Hz. Muhammed'dir dedi. Nihat Hatioğlu'nun kaleme aldığı yazı şöyle: 2 12Cennete girmenin iki şartı Nihat Hatipoğlu yazdı Tevhidin iki temel esası vardır. Birincisi; Yüce Allah'ın varlığını ve birliğini şüphesiz şeksiz kabul etmektir. O'nun dışındaki bütün sahte ilahları, şirki, ortaklığı reddetmek ve Yüce Allah'a da Kur'an'ın bize bildirdiği sıfatlarıyla iman etmektir. Biz buna 'La ilahe illallah' deriz. İkinci esas ise; Hz. Muhammed'in (s.a.v.) Yüce Allah'ın son elçisi, kulu ve Resulü oluşunu kabul etmektir.

Bu iki temel imanı, esası kabul etmeyen kurtuluşa eremez, iman etmiş sayılmaz, cennet ehli olamaz. Allah'tan başka ilah yoktur kabulünün tamamlayıcı (mütemmim) cüzü; Hz. Muhammed Allah'ın kulu ve elçisidir ikrarıdır. Kabulüdür. Bu anlamda deizmin imani açıdan hiçbir geçerliliği yoktur. Deist olan bir kişi Hz. Muhammed (s.a.v.) veya vahyi reddettiğinden dolayı Yüce Allah'ı da reddetmiş oluyor. Zira Yüce Allah'ı bütün şirk, ortaklık ve tahrif edilmiş sıfatlarından münezzeh şekilde anlatan İslam'dır. Kur'an'dır. Hz. Peygamber'dir. Bunlardan uzak olan bir iman Yüce Allah'ı tasdik etmiş olamaz ve maksuda varamaz.

Kur'an'ın tümü Hz. Peygamber'i (s.a.v.) tanıtmaya ve O'nun örnekliğinde yola çıkmaya çağrıdır. Allah, Resulünü her yönüyle bize tanıtıyor. Övüyor. Özel bir yere yerleştiriyor. Tezkiye ediyor. O'na tabi olmaya çağırıyor. Bazen bunu açıkça ilan ediyor, bazen Kur'an edebe ve hikmetine uygun bir incelikle önümüze sunuyor. Bu yazımızda bu ayetlerin bir kısmına bakacağız.