Büyük kalçalı olmak sağlıklı bir vücudun işareti

Bilim adamları büyük kalçalı olmanın sanılanın aksine sağlıksız bir vücudun habercisi olmadığını açıkladı.

Eklenme Tarihi: 27 Kasım 2018

Call Research isimli akademik bir dergide, yapılan bir araştırma sonucu paylaşıldı. Araştırma sonucunda, büyük kalçalara, baldırlara ve bacaklara sahip olanların kalp krizi, diyabet ve felç gibi hastalıklarla karşı karşıya kalma ihtimalleri daha düşük olduğu bilgisine ulaşıldı.

Vücudun alt yarısında oluşan yağ eksikliğinin, kalp ve damarlara ilişkin hastalıkların risklerini artırdığı tespit edildi. Buna rağmen yağlılık oranının standartları geçmemesi gerektiğini belirten bilim insanları, fazla kilolu olanların akciğer ve kalplerinin etraflarının yağlanma olması sebebiyle benzer hastalıklardan mustarip olma ihtimallerinin yükseldiği belirtildi.

Diyabet uzmanı olan ve makalenin başyazarlığını yapan Dr. Norbert Stefan, kalça ve uyluk bölgesinin “güvenli depolama” sağlamaları sebebiyle önemli olduklarını belirtti.

Elma ya da armut şeklinde olan kalçaların sağlıklı olmaya işaret ettiğini belirten Stefan, sağlıklı kilolarda olmanın, hastalıklardan korunmanın önemli yollarından birini olduğunu aktardı.