Bu filmlerdeki aşklar gerçek!

“Filmlerdeki gibi bir aşk yaşıyorum” deyişine zıt olarak, bazen gerçek hayatta yaşanan aşklar da filmlere ilham kaynağı olabiliyor. İşte onlardan birkaçı…

Eklenme Tarihi: 08 Mayıs 2017

Milliyet - “Filmlerdeki gibi bir aşk yaşıyorum” deyişine zıt olarak, bazen gerçek hayatta yaşanan aşklar da filmlere ilham kaynağı olabiliyor. İşte onlardan birkaçı… 1- Ye, Dua Et, Sev (Eat, Pray, Love) FİLMDE: Başarılı bir yazar olan Elizabeth, istediği hayatı yaşamadığını fark eder. Kendini bulmak için her şeyi bırakıp dünyayı dolaşmaya karar verir. İtalya'da gastronomik aşırılıklara maruz kalır, Hindistan'da manevi yola geri dönmeye çalışır. Sonunda, Bali'de gerçek aşkı bulur.

GERÇEK HAYATTA: Film Elizabeth Gilbert'ın otobiyografisine dayanıyor. Oldukça samimi bir tarzda yazılmış olan Elizabeth ve Jose'un (filmde ismi Felipe olarak değiştirilmiş) aşk hikayesi, gerçek hayatta da aynı şekilde yaşanmıştı. Ancak filmin son sahnesinde iki sevgili “Asla evlenmeyeceğiz” derken, gerçek hayatta çiftin evli olduğunu öğrendik. Gerçi biraz mecburiyetten evlenmişler… Jose Amerika’dan sınır dışı edilince, vatandaşlık alabilmesi için nikah kıyılmış... Çift hala New Jersey'de yaşıyor. ‘Two Buttons’ adlı dükkanlarında hediyelik eşya satıyorlar. Elizabeth ise kitap yazmaya devam ediyor.

50 İlk Öpücük (50 First Dates) FİLMDE: Ana karakterler sarışın Lucy Whitmore ve çapkın Henry Roth... Henry, daha ikinci buluşmada onu sıkan kızlardan bıkar. Bu nedenle her buluşmaları ilk kezmiş gibi geçen Lucy'den hoşlanmaya başlar. Gerçek ise çok acıklıdır: Lucy, geçirdiği bir kaza sonucu amnezi yaşıyordur ve önceki gün yaşadığı her şeyi unutuyordur. Ancak Henry vazgeçmez ve hayatlarının önemli anlarını Lucy için kasete kaydeder. Böylece her sabah Lucy hikayelerini izleyerek güne başlar.

GERÇEK HAYATTA: Lucy karakteri, nadir bir amnezi formundan muzdarip olan Amerikalı Michelle Philpotts’dan ilham alınarak yaratıldı. Gerçek hayatta Michelle kaza geçirdikten sonra hafıza sorunları yaşadı ve 21 yıl boyunca 1994 yılında olduklarını sandı. Sevgili kocası kendisine her sabah aile albümünden fotoğraflar göstererek, evlendiklerini hatırlattı ve hayatlarının en önemli olaylarını anlattı. Filmle gerçek hayat arasındaki tek fark; gerçek hayatta çiftin kazadan önce birbirini tanıması. Michelle'in kocası buzdolabının üzerine yapıştırdığı notlarla karısına geçmişini hatırlatmaya çalıştı...