Brezilya tipi kalça kaldırma ameliyatı riske değer mi?

Üç çocuk annesi bir İngiliz, Brezilya tipi kalça kaldırma (Brazilian butt lift - BBL) ameliyatı olmak için gittiği Türkiye'de kalp krizi geçirdi. Peki bu estetik operasyon son dönemde neden popülerleşti ve bunun için bıçak altına yatmak tehlikeli mi? (Jennifer Meierhans - BBC News Online)

Eklenme Tarihi: 05 Eylül 2018

İngiltere'nin Leeds kentinde doğan Leah Cambridge'in partneri Scott Franks, The Sun gazetesine Cambrigde'in İzmir'de bir klinikte geçirdiği operasyon sırasında üç kere kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdiğini söyledi.

Cambridge'in BBL olarak bilinen prosedürle karın bölgesindeki yağları kalçasına enjekte ettirmek istediği anlaşılıyordu.

29 yaşındaki güzellik uzmanı, operasyonun İngiltere'ye göre daha ucuza yapıldığı Türkiye'yi tercih etmişti.

Franks, partnerinin üç çocuk doğurduktan sonra karın bölgesindeki yağlardan rahatsız olmaya başladığını söylüyor.

(Lean Cambridge Türkiye'de bir klinikte ameliyat sırasında anestezi altında kalp krizi geçirdi)

Komşuları Cambridge'in "son derece çekici" olduğunu söylüyor ve partnerinin itirazına rağmen bu operasyonu tercih ettiğini düşündüklerini aktarıyor.

Cambridge, yurtdışında bu operasyonu yaptırdıktan sonra yaşamını yitiren ilk İngiliz değil. Daha önce de 2014 yılında Joy Williams Tayland'ın Bangkok kentinde bir kalça operasyonu sırasında enfeksiyon kapmış ve 24 yaşında anestezi altında yaşamını yitirmişti.

Ondan üç yıl önce de 20 yaşındaki Clauidia Aderotimi ABD'de bir otelde gerçekleştirilen bir kalça prosedürü sırasında hayatını kaybetmişti.

Plastik cerrahi danışmanı Bryan Mayou'ya göre BBL prosedürü diğer estetik operasyonlardan daha tehlikeli değil.

(Scott Franks partnerinin ölümünün ardından yıkıldığını söyledi ve plastik cerrahi yaptırmayı düşünenlere riskleri hesaba katmalarını tavsiye ediyor)

Britanya Estetik Plastik Cerrahlar Birliği Üyesi Mayou, "Tehlike klinikler dışında, yeterli bir iyileşme bakımı sağlamayan mekanlarda vasıfsız cerrahlar tarafından yapılan operasyonlar" diyor ve ekliyor:

"Eğer yağ kas dokusunun derinlerine, kalçanın altına doğru enjekte edilirse yağın hatalı bir şekilde büyük damarlara enjekte edilme riski doğuyor.

"Damarlarda tıkaç işlevi gören yağ dolaşım sisteminde ilerleyerek ciğerlere ulaşıp ölüme yol açabiliyor."

(Clauidia Aderotimi enjekte edilen maddenin diğer organlara yayılması sonucu öldü)

31 yaşındaki Franks, The Sun gazetesine "Leah anestezi altındayken yağ damarlarına girdi ve oksijen seviyesi düştü. Sonrasında durumu stabil hale getirildi fakat üç kalp krizi geçirince yapabilecekleri bir şey kalmadı" demişti.

Mayou uluslararası plastik cerrahi birliklerinden cerrahların BBL prosedürlerini incelemek ve raporlamak için bir eylem grubu oluşturduğunu söylüyor:

"Ölüm vakası her 3 bin BBL operasyonundan birinde gözüküyor ve ölümlü vakaların tümünde kalça kaslarında yağ tıkanması tespit ediliyor."