Basına sansür The Post filminde

Yılın en iyi filmlerinden The Post'tan detaylar...

Eklenme Tarihi: 16 Ocak 2018

Cnnturk.com- Daniel Ellsberg için vicdan azabı cesaretten daha büyük bir motivasyon kaynağıydı. Kaybedileceği yıllar öncesinden bilinen bir savaşın devam etmesi için daha ne kadar yalan söylenebilirdi? Basın kime hizmet için vardı?

Yönetenlere mi, yoksa yönetilenlere mi? Tam da Trump-medya savaşının ayyuka çıktığı bugünlerde vizyona giren The Post, özgür basının susturulmaya çalışıldığı her ülkenin ders çıkarması gereken, bir zamanların cesur gazetecilerine adanmış bir Spielberg filmi. Üstelik yılın en iyilerinden...

“Bunun bizim savaşımız olduğunun farkına varmak istemedik. Çünkü bu, her iki tarafın kayıplarının da bizim politikalarımızın sonucu olduğunu kabul etmek olurdu. Bu savaşın klasik sorusu hep şuydu: Vietnam Savaşı’nda yanlış tarafta olma ihtimalimiz var mı? Biz yanlış tarafta değildik. Yanlış taraf bizdik.” İşte böyle demişti Daniel Ellsberg... Yıl 1974’tü. Vietnam Savaşı’nın son günleriydi.

Savaş karşıtı yönetmen Peter Davis’in savaşın her iki cephedeki gerçek mağdurlarına ses verdiği Hearts and Minds belgeseli Amerikan militarizminin yıkadığı beyinleri, bir ulusun yıllar boyunca nasıl kandırıldığını, savaşın gizlice nasıl tırmandırıldığını, kimlere nasıl hizmet ettiğini gözler önüne seriyordu. Belgesel için röportaj veren isimlerden biriydi Daniel Ellsberg. O, öyle sıradan bir ABD vatandaşı değildi. Daha birkaç yıl önce, 1971’de dönemin Savunma Bakanı Robert McNamara için hazırladığı Vietnam raporunu (Pentagon Belgeleri) basına sızdıran bir devlet analistiydi. Savaşın seyri o belgelerin yayınlanmasıyla değişti. Amerikan halkı artık çok geç de olsa uyanmıştı.