Arapların en beğendiği yabancı lider Erdoğan!

Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da yapılan bir araştırma, Arap ülkelerinde en beğenilen yabancı liderin yüzde 51 ile Recep Tayyip Erdoğan olduğunu gösterdi. Yaklaşık 25 bin kişiyle yapılan görüşmeler sonucu Arapların kadın hakları, göç, güvenlik ve cinsellik üzerine görüşleri derlendi.

Eklenme Tarihi: 25 Haziran 2019

BBC için Arab Barometer isimli araştırma ağının 10 ülke ile Filistin topraklarında 2018 sonu ve 2019 ilkbaharına kadar yürütülen anketin sonuçları grafiklerle şöyle:

Anketin yapıldığı her ülkde ABD Başkanı Donald Trump'ın politikaları Rusya lideri Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile karşılaştırıldığında en az destek buldu. 11 ülkenin yedisinde ise yarıdan fazla Erdoğan'ın yaklaşımlarına destek veriyor. Lübnan, Libya ve Mısır'da ise Putin'in politikaları Erdoğan'dan daha fazla destek alıyor.

2013 yılından bu yana bölgede kendini "dindar değilim" olarak tanımlayan insanların oranı yüzde 8'dem yüzde 13'e çıktı. Bu sayı 30'lu yaşların altındaki kişilerde yüzde 18'e ulaşıyor. Sadece Yemen'de bu kategoride düşüş var.

Bölgedeki pek çok kişi bir kadının başbakan ya da devlet başkanı olmasına sıcak bakıyor. Sadece Cezayir'de bir kadının devlet başkanı olmasına olumlu bakanların oranı yüzde 50'inin altında.