Apple'ın Üzerinde Çalıştığı 5 Gizli Proje

Teknoloji devi Apple Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın evlere sığabilecek “küçük bir bilgisayar” üretme amacıyla bir garajda başlattığı girişim, akıllı telefonlarla, televizyonlarla ve bir ekosistem oluşmasını sağlayan birçok ürünle dallandıkça dallandı.

Eklenme Tarihi: 04 Ocak 2021

Her teknoloji devi gibi Apple’ın da amacı kendi ekosistemini oluşturup daha büyük bir kitleye hitap etmek. Her geçen gün genişleyen ürün yelpazesinin ardındaki sebep de tam olarak bu. İşte Apple’ın yarınlar için planladığı, elektrikli arabalardan akıllı gözlüklere kadar uzanan gizli projeleri...

APPLE’IN GİZLİ PROJELERİ:
Yeni nesil M serisi işlemciler,

Karma gerçeklik kaskı,

Apple Glass,

Elektrikli araba,

Apple uydusu

Ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın bütün dünyanın gözü geliştirmekte olduğunuz ürünlerin üzerindeyken bazı projeleri gizli tutmak mümkün olmuyor. Ürünler için gerekli patentler alınıyor, sızıntılar yaşanıyor ve daha birçok küçük detay zaman içerisinde bir yapbozun parçaları misali bir araya geliyor.Projelerin her biri zaman içerisinde ortaya çıkan bilgilerle netleşerek kamuya mal oldu.

Apple mutfağından çıkma M serisi işlemcilerin yenilerini de göreceğiz:
Apple’ın tamamen kendine ait bir alan üretebilmesinin yolu, hesap kabiliyeti yapabilen tüm cihazların kalbi olan işlemcilere kendi yorumunu getirmekten geçiyordu. 2020 ise Apple’ın nihayet bu amacına ulaştığı bir sene oldu. Bilgisayarlarda Intel’e olan bağımlılığı ortadan kaldıran M1 serisi işlemcilerin Intel marka işlemcilerle aralarındaki kilit farklara buradan ulaşabilirsiniz.Henüz Apple cephesinden resmî bir açıklama yapılmamasına karşın M2 adını alacak işlemcilerin de yolda olduğunu görmek çok zor değil. Apple, M1 serisiyle yakaladığı başarının devamını kovalayacaktır.

Bahsettiğimiz Apple Silicon M1 işlemcilerin getirileri arasında artan oyun performansı, daha hızlı çalışan uygulamalar, daha uzun süren pil ömrü ve gelecekte azalan maliyetten dolayı daha düşük satış fiyatları gibi tüketici gözünde satın almaya teşvik edici sebepler bulunuyor. Apple birinci nesil işlemcileriyle sektörde kartları yeniden dağıtmamış olsa da bu girişimin esaslı etkilerini ikinci nesille birlikte görmemiz bekleniyor.

Artırılmış ve sanal gerçekliği buluşturması beklenen karma gerçeklik başlığı:
Apple’ın sanal gerçeklik ve artırılımş gerçeklik teknolojilerini bir araya getirerek bir karma gerçeklik başlığı geliştirdiği de güçlü iddialardan biri. İki göz için de ayrı ayrı 8K çözünürlüğe sahip ekranları olması beklenen başlık, bir bilgisayar ya da akıllı telefona ihtiyaç duymadan Apple’ın geliştirdiği M serisi işlemcilerden güç alan bir cihaza bağlanarak çalışabilir.

Konser ve spor karşılaşması benzeri etkinlikleri, milyonlarca kişiyle sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak buluşturan NextVR isimli bir şirketin 2020 yılında Apple tarafından satın alınmıştı. Bu satın alım Apple TV+’a hayat vermekle birlikte gelecekte üretilecek Apple markalı sanal gerçeklik ürünlerinin kapsamını artırmak için atılan bir adım da olabilir.

Facebook'un Oculus isimli sanal gerçeklik gözlüğüne rakip olması beklenen karma gerçeklik başlığı, iddialara göre 2022 yılında piyasaya sürülecek. Apple ilk olarak kısıtlı sürelerle kullanılabilecek bir başlıkla sadık müşterilerini alıştırıp daha sonra bütün gün kullanılmaya uygun olan, birazdan bahsedeceğimiz Apple Glass ile nihai amacı olan kalıcılığa ulaşmayı planlıyor olabilir.

Patent başvurularıyla kendini gösteren Apple Glass:
Ekosistem oluşturmanın teknoloji devleri için ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. iPhone ile birlikte kullanıldığı zaman birçok şeyi yapabilmek için kılınızı bile kıpırdatmanıza gerek kalmayacak bir akıllı gözlük de bu ekosistem için kilit bir rol oynuyor. İddialara göre Apple’ın artırılmış gerçeklik gözlüğü sayesinde metin mesajları, e-postalar, haritalar ve oyunlar gibi bir çok içerik gözlük üzerinden takip edilebilecek.

Apple’ın gözlüğünde “lokalize ışık ayarı” denen bir özellik de kendine yer bulacak. Gözlükte yer alan lensler sayesinde kullanıcının bulunduğu ortamdaki ışığa göre gerçek dünyanın gözlüğe yansıyan görüntüsünde koyulaştırmalar yapılarak otomatik bir dengeleme sağlanacak. Bunlara ek olarak Apple Glass’ın optik bileşenlerini miyop kişilerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde otomatik olarak ayarlayabileceği konuşuluyor.
Apple Glass hakkında bu kadar fazla bilgiye sahip olmayı zaman içerisinde yapılan türlü patent başvurularına borçluyuz. Bir zamanlar yarattığı heyecanı henüz yaşatamayan akıllı gözlük piyasasına Apple’ın neler kazandırabileceğini bekleyip görmemiz gerekecek.