Apocalypse Now 40 yaşında

Kült epik savaş filmi Apocalypse Now’ın (Kıyamet/ 1979) 180 dakikalık özel versiyonu Apocalypse Now Final Cut (2019) 25 Eylül Çarşamba gecesi gerçekleştirilecek. Tek gecelik bu özel gösterimi kaçırmayın.

Eklenme Tarihi: 20 Eylül 2019

“Yeni bir versiyon yapmayı düşünmüyordum. Her zaman ilk versiyonun çok kısa olduğunu hissettim. İkinci versiyon Apocalypse Redux ise fazla uzundu. Bence 180 dakikalık Final Cut ikisinin doğru karışımı” diyor yönetmen Francis Ford Coppola.

Savaşın vahşetinin ikonik yansımasına dönüşen Apocalypse Now Final Cut, İsveç şirketi Nagra’nın desteğiyle yeniden gösterime giriyor. Nagra, 1977’de Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin Bilim ve Teknoloji ödülünü, 1978’de Bilim-Teknik Başarı Oscar’ını, 1980’de en iyi ses miksajı Oscar’ını aldı.

Francis Ford Coppola, 238 gün süren Kıyamet’in çekimine Mart 1976’da başladı Mayıs 1977’de bitirdi. Filipin ormanlarının ortasında çok zor koşullar altında yapılan çalışmanın ilk gününden son gününe dek ekip ayrı bir savaşın içine girdi. Baş oyunculardan biri (Harvey Keitel) setten kovuldu, Olga kasırgası filmin dekorlarını yerle bir etti, Martin Sheen kalp krizi geçirdi, haftalığı 1 milyon dolar olan Marlon Brando sete aşırı kilolarıyla geldi, çekimi beş gün Geciktirdi, Francis Ford Coppola sinir krizi geçirdi.

Joseph Conrad’ın 1898 tarihli Heart of Darkness (Karanlığın Kalbi) romanından uyarlanan Kıyamet, Vietnam Savaşı’ndan sonra Jimmy Carter’ın başkan seçilmesinin ardından yapıldı. Vietnam savaşını doğrudan anlatan ve eleştiren ilk filmlerdendi. Robert Altman, 1969’da M.A.S.H.’ı (Cephede Eğlence) çekmişti ama film mizah içeriyordu. Kıyamet’i Michael Cimino’nun The Deer Hunter’ı (Avcı/1978) izledi. Bu savaş Hollywood ile devlet arasındaki ilişkilerin kopmasına neden oldu. 1976’ya dek Hollywood iki dünya savaşının propagandasını yapan filmler üretmişti. 1969’da ordusunun uyuşturucu, her çeşit alışveriş yüzünden dağıldığından endişe eden ABD bu savaşı sürdürebileceğinden emin değildi. Amerikan hükümeti tüm özgürlük hayallerinin sona erdiğini, sömürgecilik sonrası bir kabusa boğulduğunu düşünüyordu.

Coppola, izleyiciyi cinnetin, dehşetin, vahşetin kalbine doğru bir yolculuğa çıkardı. Yüzbaşı Willard (Martin Sheen) Vietnam sınırındaki Kamboçya cangılına gizli bir görevi tamamlamak için yola çıkar. Yüzbaşıya akli dengesinden şüphe edilen savaş lordu Albay Kurtz’u (Marlon Brando) öldürme görevi verilmiştir. Bu fiziksel ve tinsel yolculukta Amerikan ordusunun uyuşturucu, alkol, cinsellik içinde dağılmış görüntüsünü izleriz. Kıyamet görselliği olağanüstü bir yapımdır, aynı zamanda insan aklının, ruhunun derinliklerine ulaşan duygusal bir serüvendir.