Aldatan insanlarla çalışan psikoterapist anlattı: İşte ortak 6 özellik

Psikoterapist Katerina Georgiou, birlikte olduğu kişileri aldatan insanlarda gördüğü altı ortak özelliği anlattı.

Eklenme Tarihi: 26 Ağustos 2020

11 yıldır toplumun çeşitli kesimlerinden insanlarla görüştüğünü belirten Georgiou, insanların aldatma sebeplerinin karmaşık ve çeşitli olduğunu ifade etti. Yardım çağrısı, ilişkiyi kurtarma çabası, tuzağa düşmüşlük hissi ve kendine zarar verme eğilimi gibi pek çok neden saydı.

Londra’da yaşayan psikolog, “aldatan insan” diye sabit bir kişilik türü olmadığını, sadakatsizliği herhangi bir cinsiyete atfetmenin gereksizliğini ve aldatma kavramının iyilik ya da kötülükle ilişkili olmadığını da yazdı.

“Aldatmanın ardından bir ilişki bitmek zorunda değildir. Bu durum çift terapisiyle çözülebilir. Aldatmak sadece seksle ilgili değildir, ihanet pek çok şekilde gerçekleşebilir. En önemli faktör, sezileriniz. İlişkinizde neler olup bittiğini sizden başka kimse daha iyi bilemez. Sayacağım işaretler aldatmanın işaretleri olabilir ama neyin doğru olduğu konusunda kendinize güvenin” dedikten sonra tecrübe ettiği 6 yaygın özelliği sıraladı:

1. Masum yalanlar söyleme konusunda kendilerini çok geliştirirler

Geçenlerde bir yerde tesadüfen karşılaştığınız partneriniz size niçin orada olduğuna dair uzun ve gereksiz yere çok detaylandırılmış bir hikaye anlatmaya başladıysa, şüphelenmeye başlayabilirsiniz.

Aniden partnerinizin size karşı tamamen dürüst olmadığını hissetmeye başladıysanız, bu da bir sinyal.

2. İyi niyetli iletişimde bile savunmacı bir pozisyona geçerler

Partnerinize tamamen iyi niyetle yaklaşırken bile her seferinde onu yakalamaya çalıştığınızı düşünüyorsa bir sıkıntı var demektir.

Georgiou, “Sayısız örnek gördüm. ‘Ketçap neden dışarıda değil de buzdolabında?’ gibi masum bir soru bile ‘Oraya koymayı unuttum! Ne yani bana güvenmiyor musun?’ gibi cevap alabiliyor” diye tecrübesini aktardı.