Sınırda Bekleyen Ahmed'in kedi ve köpeğine hayvanseverler sahip çıktı

İpsala Sınır Kapısı'nda köpeği ve kedisiyle birlikte Avrupa'ya geçme umuduyla bekleyen Filistinli mülteci Ahmed'e hayvanseverler destek çıktı. Sofi ve Şekip adındaki hayvanlar, İstanbul’a getirildi. Daha sonra Ahmed'in geçebildiği ülkeye gönderilecekler.

Eklenme Tarihi: 03 Mart 2020

10 yıldır Türkiye'de yaşayan Filistinli Ahmed Hacali, Türkiye'nin Avrupa'ya gitmek isteyen mülteciler için sınır kontrolünü kaldırılmasıyla Edirne'ye, sınır kapısına gelen binlerce kişiden biri.

Türkiye’de mültecilere yönelik önyargının artması ve iş imkânlarının daralmasıyla özellikle son dört yılda zor zamanlar geçiren Ahmed, birkaç ay önce Yunanistan’a geçen eşinin yanına gitmek istiyor. Ancak Ahmet yalnız değildi. Sınıra "ailesinin" iki ferdi ile gelmişti. Yunanistan'a geçme umuduyla sınır kapısında kedisi ve köpeğiyle bekleyen Ahmed, AFP fotomuhabiri Ozan Köse tarafından fotoğraflanınca tanınır oldu.

Ancak bilmediği bir detay vardı. Kendisi geçebilse bile hayvanlarının akıbetinin çok kötü bitebileceği ihtimali…

Independent Türkçe'den Gökçen Tuncer'in aktardığı bilgiye göre, kötü ihtimali yepyeni bir hikâyeye dönüştüren ise İstanbul merkezli iki önemli kurum oldu: Hayvan severlere, sokak hayvanları ile ilgili aradıkları her türlü desteği sunan Kirikkuyruk.com ile yine sokak hayvanları yararına projeler üreten Karabaş Derneği.
Karabaş Derneği aynı zamanda yıllardır, yurt dışına hayvan sahiplendirmesi yapan bir kurum. Dolayısıyla bir hayvanın ülke değiştirmesi durumunda izlenecek prosedüre ve gereken evraka hâkimler.

Yasal olmayan yollarla başka bir ülkeye taşınan evcil hayvanlara ne olduğunu ise Karabaş Derneği Başkanı Tolga Akyıldız, şöyle açıklıyor:

"Kişi bir şekilde sınırı geçse bile, eğer karşı tarafta yakalanırsa bir kampa yerleştirilebilir. Ancak hayvanların kuduz aşısı gibi evrakı olmadığında genelde uyutuyorlar, öldürüyorlar. Dolayısıyla Şekip ve Sofi’nin hiçbir şansı yoktu."