80 kuşağını biraz psikopat yapmış 5 kült korku filmi

80’li yıllara ait korku filmleri işin içine teknoloji karışmaması ve biraz da bizim küçük yaşlarda oluşumuzla birlikte çok daha etkiliydi. Şimdi izleyip etkilenmememiz veya gülmemiz olası, ama o zamanlar içimize korku saldıkları bir gerçekti.

Eklenme Tarihi: 10 Ekim 2017

The Shining Stanley Kubrick tarafından yönetilen 'The Shining' gerçek bir başyapıt. Türü konusunda birçok fikir ayrılığı olsa da korku filmi olarak geçiyor. Çünkü bir kısım gerilim filmi olarak da adlandırıyor. Fakat türü ne olursa olsun bizi derinden etkilediği bir gerçek. Stephen King'in The Shining isimli romanından sinemaya uyarlanan film, Overlook Oteli'nin bakımını üstlenen Jack Torrance ve ailesinin kış sezonundaki macerasını anlatıyor. Otel içinde görülenler ve Jack'in aklını kaybetmesi filme aşırı derecede korku yüklüyor.

Cannibal Holocaust Ruggero Deodato tarafından yönetilen ve belgesele benzeyen Cannibal Holocaust, Güney Amerika'ya çekime giden ve orada kaybolan bir film ekibini ele alıyor. Geriye kalan video kasetlerden, film ekibinin yerli kabilenin huzurunu kaçırdığı ve bedelini ödediğini öğreniyor. Çok ilginç bir ayrıntıya yer vermezsek olmaz. Filmin yönetmeni, İtalya prömiyeri sonrasında tutuklanmıştır. Fakat oyunculara zarar vermediğini ispat ederek tekrardan serbest bırakılmıştır.

A Nightmare on Elm Street İşte gerçek bir çocukluk kabusu! İçinizin ürpermesi için Elm Sokağı Kabusu desek yeterli olur herhalde. Los Angeles'ta gençler ilginç bir şekilde ölmeye başlar. Parmaklarında bıçaklar bulunan bir adam gençlerin canlarını almaktadır. Bu adam Fred Krueger'dır. Geri dönen Fredd, çocukları rüyalarında öldürerek intikam almaktadır. Freddy'nin bu davranışı tek bir soruyu akıllara getirir. Freddy ile kabuslarda yüzleşmek mi? Yoksa uyumamak mı?

Friday the 13th 13. Cuma kült korku filmleri arasındadır. Camp Crystal Lake, cinayetlerin işlendiği bir kamptır. Bir girişimci kampı tekrardan açmaya karar verir. Kampta çalışmak üzere bir kadro işe başlar, fakat bir yağmur fırtınası ile birlikte kamp dış dünyadan soyutlanacaktır. Gençler sırayla cinayetlere kurban gidecektir.