75 Yıl sonra Anne Frank ve ailesine kimin ihanet ettiği ortaya çıkabilir

Lara Sili/ Medyafaresi.com Dış Haberler: Anne Frank'e ve ailesine Nazi yetkililerine saklanma yerlerini göstererek ihanet eden kişi 75 yıl sonra çözülebilir.

Eklenme Tarihi: 06 Ağustos 2019

Tarihçiler, veri bilimcileri ve soğuk vaka adli araştırmacılarından oluşan bir ekip, suçluyu bulmaya çalışmak için yeni bir teknoloji kullanıyor. Seneler içinde 30 kişi Anne Frank ve ailesine ihanet etmekle suçlandı, fakat hiç bir zaman gerçek şüpheliyi bulabilicek kadar kanıt elde edilemedi.

Anne Frank'in ailesine kimin ihanet ettiği hakkında bir sürü teori ortaya atıldı ama kanıt yetersizliğinden doğrulanamadı. Yeni araştırma ekibi eski FBI ajanı Vincent Pankoke tafarından yönetiliyor. Vincent Pankoke bu vakayı "modern zaman soğuk vakası" olarak tanımlıyor.

Anne Frank ve ailesinin sesleri dışarıdan duyuluyordu ve araştırmacılar senelerdir senin nasıl dışarıdan duyulduğu çözmeye çalışıyorlar. Araştırmacılar bu sırrı çözmek için arşivleri ve röportajları araştırdılar ve son olarak evin 3D scanini alarak bu sırrı çözmeye çalıştılar.

Anne Frank'e ve ailesine kimin ihanet ettiğini bulmak için yapay zeka kullanılmaya başlandı. Bu "soğuk vaka" araştırması önümüzdeki sene bir kitap olarak yayınlanacak.