2020'nin en iyi buluşları açıklandı: İşte dünyayı değiştirecek icatlar

Medyafaresi.com Dış Haberler- Pandemi süreci 2020 yılının icatlarını etkiledi. Time dergisi 2020 yılının öne çıkan 100 icadını seçti. İçlerinden dikkat çekenleri sizler için derledik.

Eklenme Tarihi: 17 Aralık 2020

Nilüfer Şensöz / Medyafaresi.com Dış Haberler-

Koronavirüs tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor. Yeni buluşlar da pandemi sürecindeki ihtiyaçlara göre şekilleniyor. Time dergisi dünyayı değiştirecek 100 icadı son sayısında seçti. 100 icat da birbirinden ilginç ve düşünme şeklimizi değiştirecek düzeyde. Listeden sizin için seçtiğimiz bazı dikkat çeken icatlar şöyle:

ROBOT MOXIE

Pandemi dönemini evde sosyal ortamlarda uzakta geçiren çocuklar düşünülmüş. Yapay zeka ve robot teknolojilerinin biraraya geldiği robot, 5-10 yaşındaki çocukların sosyal ve duygusal becerilerini artırmaya yardımcı olmak için tasarlandı. Moxie'de çocuklar, okumayı ve çizmeyi teşvik eden şefkatli bir arkadaş buluyor. Robotun fiyatı 1.699 dolar.

Pfizer ve Moderna'nın COVİD aşısı mRNA adı verilen bir genetik materyale dayalı yeni bir teknolojiye dayanıyor. Bu yöntem hem hızlı hem de esnektir; aşı üreticilerinin COVID-19 virüsünü büyütmesine veya manipüle etmesine gerek yoktur . Tek ihtiyaçları olan genetik dizisidir.

Van Robotics, K-5 öğrencileri için matematik ve okuma yeterlilik açığını kapatmayı amaçlayan bir robot öğretmeni olan ABii'yi geliştirdi. Cihaz, sertifikalı eğitimciler tarafından oluşturulan bir müfredatla öğretmenlerle ve giderek artan şekilde ebeveynlerle birlikte çalışmak üzere tasarlandı. Robotta öğrencilerin dikkatindeki değişiklikleri tespit etmek için bir kamera var. Öğrencinin dikkat değişikliği tespit edilerek bireyselolarak özel ders yaklaşımı optimize ediliyor. “Okullar her zamankinden daha fazla bireyselleştirilmiş öğrenme yardımına ihtiyaç duyuyor” diyen robotun geliştiricileri, "Sınıfta yeterince öğretmen yok. ABii'yi 999 dolara satın alan okullar, ulusal standartları karşılamak için düzenli olarak güncellenen ders planlarıyla birlikte gelen 30 öğrenci lisansı alıyor. ;Ev sürümü ise 599 dolar" açıklaması yapıyor.

COVID-19'un yayılmasını engellemek söz konusu olduğunda, hapşırdığımızda, öksürdüğümüzde, solunum damlacıklarının havaya ve diğer insanlara geçmesini önleyen yüz maskesinden daha önemli bir şey muhtemelen yoktur. Time dergisi , üç maskeyi seçti.

1.B2 Maskesi ( Breathe99), parçacıkların yaklaşık% 99,6'sını temizleyen iki değiştirilebilir filtreyi tutan esnek, kauçuk benzeri bir yüz parçasıdır ve maske makinede yıkanabilir (59,99 dolarlık maske; 7,99 dolarlık filtreler).

2.Petit Pli'nin [MSK] ürünü, geri dönüştürülmüş plastik şişelerden yapılmış maske her yüze uygun. (38 $)

3. RunMask (IAMRUNBOX), antrenmanlar sırasında serin ve rahat kalan bir maske oluşturmak için atletik giysilerle ilgili malzemeleri (organik pamuk, spandeks ve polyester) kullanıyor (39 $).