Özgür Özyurt ozgurozyurt@gmail.com@

Sibel Tüzün Olaylara Gel diyor

Özel röportaj...

Sibel Tüzün Medyafaresi.com’a konuştu:

Çok pop, çok yüksek enerjili bir single ile geri döndünüz. "Olaylara Gel" nasıl ortaya çıktı?

Olaylara Gel, söz ve müziği Sadettin Dayıoğlu imzalı bir parça. Ben de şarkıyı duyar duymaz enerjisini çok sevdim, çok pozitif buldum. Sadettin ile aslında ilk olarak avukat kimliğiyle tanıştım, hukuki süreçlerde kendisinden yardım alıyordum. Daha sonraları ne kadar iyi ve özel bir söz yazarı olduğunu keşfettim.

Kendisiyle bu üçüncü çalışmamız, ilk çalışmamız "Senden İmzalı" oldu ve hemen ardından "Anlamadın Di Mi?" teklisini yayınlamıştık. Olaylara Gel'i bana ilk dinlettiğinde yeni evime misafir olarak gelmişti, aslında bir bakıma ev hediyesi oldu bana. Şarkıyı duyar duymaz enerjisi çok iyi hissettirdi ve hemen söylemek istedim. O heyecanla yarım saat gibi kısa bir sürede aranjesi ortaya çıktı.

25 yılı aşkın süredir sektörde çok kaliteli işler yapmış bir müzisyen olarak şu anda müzik camiasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Hızlı tüketim ve dijital ortamdaki yarış yüzünden ses ve müzikalite gibi kavramların geri planda kaldığını düşünüyor musunuz?

Dijital platformların bu kadar hayatımıza girmesi tabii ki çok büyük bir yenilik fakat her dönem iyi ve kötü müzik yapan insanlar oldu, olacak da… Ben her şeyi avantajlı tarafından görmeye çalışıyorum. Özellikle genç yetenekler için, ürettiklerini insanlarla paylaşabilmeleri adına sosyal medyanın var olması güzel bir durum. Ancak burada dinleyiciye büyük iş düşüyor. İyi ve kaliteli işleri bulup onları desteklemeleri gerekiyor. Hayatımıza yeni giren her şey öncelikle ufak bir kaos ve çalkantı yaratsa da uzun vadede taşlar yerine oturuyor. Özellikle yurt dışında ismini duyurmak isteyen müzisyenler için dijital platformların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Şu anda sektörün en büyük sorunlarından biri yapımcılar. Yapımcıların özgünlük yerine birbirine benzeyen işleri desteklemesi ve ticari kaygısı piyasamızı kısırlaştırdı. Radyo, sosyal medya, televizyon kısacası her mecrada bu tarz manipülasyonlar engellenebilirse çok daha keyifli bir müzik piyasasına sahip olacağımıza inanıyorum.

Yeni çıkan isimlerden beğendiğiniz ve güzel işler yaptığını düşündüğünüz kişiler var mı? Siz kimleri dinliyorsunuz?

Bence hepimiz 90'ları çok özlüyoruz. Şu anda da müzik camiasında 90'lardaki gibi bir özgürleşme ve yenilenme dönemine girdiğimizi hissediyorum. Bu nedenle tıklanma kaygısı olmadan, yeni bakış açısıyla üretilen işlerin uzun vadede çok değer kazanacağına inanıyorum. Evet, şu anda piyasada bir sürü şarkı söyleyen insan var ama kimse kimseye benzemeye ya da bir başkası gibi şarkı söylemeye çalışmamalı. Yeni isimler için şunu söyleyebilirim; çok uzun bir yolculuğa başladılar ve bu yolculukta herkes kendi şahsına özel noktaları ortaya çıkarabilirse o zaman zaten geniş dinleyici kitlelerine ve her dönem anılar yaratan iyi şarkılara sahip olabilirler.

Son zamanlarda Dj ve aranjör albümleri çok revaçta siz bu tarz projelere sıcak bakıyor musunuz? Örneğin Aleyna Tilki & Emrah Karaduman iş birliği her seferinde izlenme rekorları kırıyor.

Bu tip farklı projelerin ve diğer müzisyenlerle yapılan ortak işlerin sanatçıları özgürleştirdiğini düşünüyorum. Mesela son zamanlarda en çok dikkatimi çeken Ozan Doğulu'nun yeni albümünde Ajda Pekkan ile yaptığı Yalnızlık FM oldu. Uzun zamandır çok özlediğimiz, gerçek bir Ajda Pekkan şarkısı olmuş, şahane. Belki de kendi albümlerimizde cesaret edemediğimiz şarkılara bu tip işlerde daha sıcak bakabiliyoruz, bu yüzden ben bu albümlere olumlu bakıyorum.

Kariyerinizde birbirinden farklı müzik türlerine yöneldiğiniz dönemler oldu. Bir yanda Sezen Aksu ekolünden gelen ve 90'ların unutamadığı şarkılara imza atan Sibel Tüzün, bir yanda daha pop ve performans odaklı, bir yanda ise rock şarkılar yapan bir Sibel Tüzün var. Günümüzde satış kaygısıyla birbirinin kopyası işler yapılırken bu kadar geniş bir yelpaze sunmanın ticari anlamda pişmanlıklarını yaşadınız mı?

Kariyerine 90'larda başlayan bir müzisyen olarak o dönemlerde üretimde daha özgürdük. Çünkü o zamanlarda bu tıklanmalar, listeler, satışlar çok belirsizdi dolayısıyla satış kaygısından çok kendimizi ifade ederek en iyisini yapma çabamız vardı. Bu hissiyatı kariyerim boyunca sürdürdüm ve böyle olmaktan mutluluk duyuyorum. Ben zaten bu işe girerken farklı müzik tarzlarıyla iç içe girmiştim, bunu da dinleyenlerimle paylaşmaktan hiç pişman olmadım. İşin ticari kısmı önemli gibi dursa da kalıcı olmanın ve uzun vadede güçlü bağlar kurabilmenin daha önemli olduğunu düşünüyorum.

2006 yılında SuperStar ile Eurovision Şarkı Yarışması'na katıldınız. Orada hem performans hem de imaj olarak tam bir showgirl vardı karşımızda. Şarkı Türkçe mi İngilizce mi olmalı sorularının en hararetli olduğu zamanlardan biriydi. Bu polemikler arasında beklediğiniz desteği göremediğinizi hissettiğiniz anlar oldu mu, o dönemi biraz anlatır mısınız bize?

Eurovision Türkiye'de her zaman şarkıyla, şarkıcıyla, kıyafetle ve birçok konuyla ilgili polemiklere neden oldu. Tabii ki benim zamanımda da bu değişmedi. Ben Superstar şarkısını aslında İngilizce olarak bestelemiştim ve İngilizce bir şarkıyla katılmayı planlıyordum daha iyi anlaşılması için. Fakat sonrasında yarışmaya Türkçe sözlerle katılmak gibi bir gereklilik doğdu ve şarkıya Türkçe sözler yazıldı... Tüm bu yoruculuğuna rağmen ben Eurovision döneminde çok güzel anılar biriktirdim. Şu anda da bu yarışmaya katılmıyor olmamıza üzülüyorum. Dünyanın en büyük müzik organizasyonlarından birinde tabii ki ülkemin de yer almasını istiyorum.

Eurovision'a katılan bazı sanatçılarımız Türkiye'de çok dinlenen işler yaparken dünya çapında bu kadar büyük bir organizasyon sonrasında daha geri plana çekilmeye, sessizleşmeye başladı. Siz yarışmadan önce de güçlü bir kariyere ve zengin bir diskografiye sahiptiniz. Eurovision'ın daha çok artısını mı yoksa eksisini mi yaşadınız? Hiç kendinizi keşke bu işe girmeseydim derken buldunuz mu?

Eurovision sonrası bir yorgunluk olduğu doğru, çok yoğun bir sürece giriyorsunuz. Çok kısıtlı bir sürede 40 ülkede, yabancı medyada tanıtım yapmanız gerekiyor. Dans provaları, kostüm provaları derken yarışmaya 15 gün kala çok ciddi bir kampa giriliyor. Tüm psikolojik baskıları da katarsak tabii ki bu yoğun süreç sonrası insanın üzerinde bir ağırlık oluyor, bende de oldu aynı şey. Fakat bir şarkıcının kariyeri hiçbir zaman tek bir şarkı ya da tek bir organizasyonla ölçümlenmemeli. Ben yarışmanın öncesinde de üretiyordum, şu anda da üretiyorum. Bu bir süreç o yorgunluktan çıktıktan sonra diğer şarkıcıların da yaratım süreçlerine devam edeceğini düşünüyorum. 

Kaçın Kurası, Kırmızı, Beni Bağlamaz, Yediveren Gülü gibi çok sevilen klasikleşmiş sayısız şarkılarınız var. Bu parçaları yeni alt yapılarla tekrardan dinleyiciyle buluşturmayı düşünüyor musunuz?

Hit olmuş şarkılarımın yeni versiyonlarını albüm olarak çıkarmayı düşünmüyorum. Fakat Youtube kanalım Sibel Tüzün Tv'de eski şarkılarımın farklı versiyonlarını canlı olarak seslendirdiğim bir proje olacak. Zaten Kaçın Kurası o kadar çok cover'landı ki yeni bir cover'ı daha kaldırabileceğini düşünmüyorum. Şaka bir yana şarkının yapıldığı dönemdeki lezzetiyle dinlenilmesini tercih ediyorum... Fakat dediğim gibi dinleyenlerim çok yakında Youtube kanalımda en sevilen şarkılarımın sahne versiyonlarını ya da yeni canlı kayıtlarını bulabilecekler.

Günümüzde en çok dinlenen şarkıcılar bile popüler kalabilmek için Youtuber'larla iş birliği yapıyor onların kanallarına konuk oluyor, hatta birlikte şarkı bile çıkarıyorlar. Oradaki potansiyeli görüp kendi Youtube kanalını açıp içerik üretmeye başlayanlar da çok. Sibel Tüzün'ü de popüler bir Youtuber'la şarkı söylerken görür müyüz?

Galiba bu gidişle ben kendim Youtuber olacağım. Şaka bir yana böyle bir proje hazırlıyoruz. Hem kendi şarkılarımı cover'ladığım videolar olacak, hem de ben neler yapıyorum, hayata nasıl bakıyorum, kendi gözümden gördüğüm dünyayı da takipçilerimle paylaşmak istiyorum. Belki de çok yakında bir Youtuber olabilirim. 

Yeni single ve yaz dönemi konserleriniz son hızıyla devam ediyor. Yakın dönemde daha çok şarkı duyacak mıyız sizden, albüm ya da bir sonraki proje için hazırlıklara başladınız mı şimdiden?

Aslında yaz için bir single daha hazırlamayı planlıyordum fakat dinleyicilerimin ve radyocu arkadaşlarımın benden bir albüm beklentisi var. Ben de bu güzel geri dönüşleri görünce yeni şarkılar yazmaya başladım. Kırmızı albümümde olduğu gibi yeniden kendi şarkılarımı yazıyorum. Sadettin Dayıoğlu ve Aytun Gelgin'le de yeni şarkılar yapacağız. Kendimi çok sıkıştırmak istemiyorum, her şey içime sindiği anda yeni bir Sibel Tüzün albümüyle tekrar buluşacağız.

Diğer Yazıları

En Çok Okunan Haberler
Turist çift otelin balkonunda cinsel ilişkiye girdi1Turist çift otelin balkonunda cinsel ilişkiye girdi
Genç kadın bakışlara aldırmadan çırılçıplak soyunup nehre atladı2Genç kadın bakışlara aldırmadan çırılçıplak soyunup nehre atladı
İşte yeni partinin adı! Türk Patent'e başvuruldu!3İşte yeni partinin adı! Türk Patent'e başvuruldu!
Gülben Ergen'den bikinili tatil paylaşımı4Gülben Ergen'den bikinili tatil paylaşımı
AKP kaynaklarından aktardı: Berat Albayrak'a ne olacak?5AKP kaynaklarından aktardı: Berat Albayrak'a ne olacak?
Süleyman Soylu Demokrat Parti'ye mi dönüyor?  6Süleyman Soylu Demokrat Parti'ye mi dönüyor?
YSK'dan Erdoğan'ın diplomasına ilişkin karar7YSK'dan Erdoğan'ın diplomasına ilişkin karar
İmamoğlu Esenler Otogarının alt katına indi: Asla eşimi ve çocuğumu göndermem8İmamoğlu Esenler Otogarının alt katına indi
Davutoğlu: Pelikan çetesini kimlerin finanse ettiğini biliyorum9Pelikan çetesini kimlerin finanse ettiğini biliyorum
Hande Doğandemir Show TV'den o görüntü için 50 bin lira istiyor!10Hande Doğandemir Show TV'den o görüntü için 50 bin lira istiyor!