Ragıp Ertuğrul ragipertugrul@gmail.com@

Sanat Dünyayı İyileştirir

Gençler daha güzel bir dünyada yaşamayı hak ediyor.

Bayram haftasına böylesine güzel bir sloganla başlayalım. Dünyanın iyiliklerle dolmasına ve tabii ki herşeyin çok güzel olmasına ihtiyacımız olan şu günlerde Terakki Vakfı’nın 24. kez düzenlediği Gençlik Tiyatroları Festivali gençlere olan inancımı daha da körükledi.

Jürisinde bulunduğum festivale 30’u aşkın lise başvurmuş. Sevgili Orhan Kurtuldu ve Cüneyt Yalaz tüm oyunları titizlikle izledi ve tümü içten gayret sarfeden ekipler arasından 5’ini festivale davet etti.

Gençlerin, yaşamı anlamlandırmak için sanatı nasıl doğru bir araç olarak algıladıkları daha oyun seçimlerinden kendini belli ediyor.

Güngör Dilmen’in “Aşkımız Aksaray’ın En Büyük Yangını”, Arnold Wesker’in “Mutfak”ı, Bertolt Brecht’in “III. Reich’ın Korku ve Sefaleti”, Vera Kessel’in “Kalpak”ı ve Haldun Taner’in “Keşanlı Ali Destanı”. Terakki Oyuncuları ev sahibi olduğu için sahneledikleri Federico Garcia Lorca’nın “Endülüs’ün Üç Gülü” oyunu yarışma dışıydı.

Oyunlara bakıldığında hepsinin toplumun genelini ilgilendiren sosyolojik bir gözleme dayandığını, ezenler ve ezilenler arasındaki mücadeleye odaklandığını, ister bir mahalle ister bir ülke olsun iktidar karşısında bireyin çaresizliğini ve dayanışmasını konu edindiğini görüyoruz.

Gençler, her ne kadar sosyal medyadan kendilerini alamasalar da, politikayla ilgisizmiş gibi görünseler de, toplumsal dinamikler, özgürlük, özgünlük, dürüstlük, adalet onların umarsız kalmadıkları kavramlar. Faşizme, diktatörlüğe, adaletsizliğe, haksızlığa, duyarsızlığa, çevre ve canlı katliamına duyarsız kalmıyorlar. Gerekirse sokağa çıkmaktan çekinmiyorlar.

Terakki Vakfı Onur Ödülü’nü tiyatro eleştirmeni, akademisyen ve yazar Zehra İpşiroğlu’na, Tiyatro Ödülü’nü de duayen sahne tasarımcısı, senarist ve sinema yönetmeni Duygu Sağıroğlu’na takdim etti. Jenerasyonlar arasındaki bu keyifli buluşmaya mutlulukla tanık olduk.

Gençler daha güzel bir dünyada yaşamayı hak ediyor. Şöyle bir baktığımızda dünyayı çirkinleştirmekte pek marifetli olduğumuz ortada, bırakalım güzel bir dünyayı kurmada baş aktörler gençler olsun. Eğitim sistemleriyle oynamayı artık bırakalım.

Onları bir ideolojinin parçası yapmaya çalışmayalım. Geri kalmış, cehaletin esiri olmuş yobaz beyinlerin hegamonyasına bırakmayalım. Düşüncelerini özgürce ifade etmeleri için destekleyelim. Kendilerini rahat ifade edebilecekleri, yaratıcılıklarını kullanabilecekleri platformları onlara açalım. Politikada son sözü de onlar söylesin.

Gençlere güvendiğimiz ve geleceğimizi emanet ettiğimizde herşeyin çok daha güzel olacağından eminiz!

Nice barış ve huzur dolu bayramlarda buluşmak üzere...

Diğer Yazıları

En Çok Okunan Haberler
16 Haziran 2019 Pazar Reyting sonuçları: Türkiye nefesini tuttu, tarihi buluşmayı FOX'tan izledi116 Haziran Reytingler: Tarihi buluşma ne kadar izlendi?
Fatih Portakal'dan ortak yayın yorumu: Erdoğan'ın istediği kırılma olmadı2Fatih Portakal'dan ortak yayın yorumu: Erdoğan'ın istediği kırılma olmadı
Fırat Tanış'tan imalı paylaşım3Fırat Tanış'tan imalı paylaşım
İsmail Küçükkaya’ya yayın eleştirisi!4İsmail Küçükkaya’ya yayın eleştirisi!
Onur Büyüktopçu'nun yeni adresi belli oldu5Onur Büyüktopçu'nun yeni adresi belli oldu
Sınava giren Aleyna Tilki isyan etti!6Sınava giren Aleyna Tilki isyan etti!
FETÖ'cü Hakan Şükür'den İmamoğlu Yıldırım tartışmasına flaş yorum7FETÖ'cü Hakan Şükür'den İmamoğlu Yıldırım tartışmasına flaş yorum
Canlı yayında Atatürk için skandal sözler!8Canlı yayında Atatürk için skandal sözler!
Yayın sonunda aile fotoğrafı çektirildi9Yayın sonunda aile fotoğrafı çektirildi
Yüksek İstişare Kurulu'na Ahmet Davutoğlu ayarı10Yüksek İstişare Kurulu'na Ahmet Davutoğlu ayarı