Şakir izleyiciyi merakta bıraktı

Shameless'in uyarlanacağı haberleri ilk yayıldığında ben de diğer herkes gibi gülüp geçmiş ve Bizim Hikaye'nin hiç şansı olmadığında eleştirenlerle hemfikirdim.

Klasiktir uyarlamalar büyük çoğunlukta orijinalin tadını vermez.  Ve hatta yanından bile geçmez. Dizi olsun, film olsun, kitap olsun "işte bu!" denilebilecek başarılı bir uyarlama sayılı.

Özgün senaryo konusundaki kısırlığımız göz önünde bulundurulunca belki de dizi uyarlamalarını beklentiyi az tutarak desteklemeliyiz diye düşünmeden duramıyorum.

Geçmişe baktığımızda en çok izlenen ve izleyicide kalıcı bir yer edinmiş bir çok yerli dizinin uyarlama olduğunu da göz önünde bulundurunca bu gayet haklı bir düşünce oluyor.

Shameless'in uyarlanacağı haberleri ilk yayıldığında ben de diğer herkes gibi gülüp geçmiş ve Bizim Hikaye'nin hiç şansı olmadığında eleştirenlerle hemfikirdim.

Ancak Bizim Hikaye öyle bir şey yaptı ki, Shameless izlememiş olanları kendine bağlamayı başardığı gibi, Shameless izlemiş olanlaraysa bunun bir uyarlama olduğunu unutturdu. Bunda oyuncu seçimi büyük rol oynadı.

Harika bir cast, en küçüğünden en büyüğüne şahane oyunculuklar izleyiciyi hikayeye inandırmayı başardı. Evet ortaya çıkan Shameless değildi ama dizi olmaz o iş diyenleri şapka çıkarmak durumda bıraktı.

Bir diğer olmaz o iş tantanası da "This is Us" uyarlaması geliyor haberleri çıktığında kopmuştu. Oyuncular belli olana kadar bu konuda pek yorum yapmak istemesem de, Songül Öden adını duyduğumda olacağa dair inancım tümden gitmişti.

Öden, duyguyu izleyiciye geçiremediğine inandığım oyuncular arasında maalesef. Mutluyken de, üzgünken de, heyecanlı veya korkmuşken de hep aynı donuk ifade. Nasıl oluyor bu bilmiyorum ancak mimikler değişse bile o donukluk hep sabit. Bir Aile Hikayesi'nde de bu elbette değişmiyor.

Aslına bakarsanız dikkatimi çeken şey şu ki, Elçin Afacan ve Servet Pandur dışında  dizinin diğer kadın oyuncuları da "donuk ifade" kategorisinde liste başına oynayacak isimlerden.

Erkekler için aynı şeyi  söylenemez, Celil Nalçakan olsun, Birkan Sokullu, Olgun Toker dizinin taşıyıcı kolonları. Hatta kurtarıcıları. Ancak bir isim var ki tüm kadroyu yanında yetersize düşürüyor.

Elbette Şakir karakterine hayat veren Ali Şeçkiner Alıcı'dan bahsediyorum. Alıcı'yı izleyip de oyunculuğuna hayran kalmamak mümkün değil. Sezonun son bölümünde öldü mü, yaşayacak mı sorusuyla izleyiciyi merakta bırakan bu isim eskilerin tabiriyle, benim diyen oyuncuya taş çıkarır.

This is Us kadrosuyla Bir Aile Hikayesi kadrosunu karşılaştırdığımızda bir sürü olmamışlık sıralayabilecekken orijinal dizideki William ve bizim Şakir'i kıyaslarsak William kesinlikle olmamış diyebiliriz.  This is Us izlemişler biliyor Şakir'in sonunu. Ama izlememişler eminim ki ölmesin, daha çok bölümde karşımıza çıksının dileğini tutuyor.

Şu bir gerçek Şakir ölür ama Ali Seçkiner Alıcı ekranda daha çok yaşar...

Diğer Yazıları

En Çok Okunan Haberler
Dilipak: Yeni bir operasyonla karşı karşıyayız1Dilipak: Yeni bir operasyonla karşı karşıyayız
Kulis: Albayrak ve liyakatli denilerek dışarıdan alınan bakanlar gidebilir2Albayrak ve dışarıdan alınan bakanlar gidebilir
Ekrem İmamoğlu'nun her şey çok güzel olacak sloganı Muharrem İnce'nin miydi?3Her şey çok güzel olacak sloganı İnce'nin miydi?
14 Eylül Reyting Sonuçları: FOX Haber, Recep İvedik 5, Kuzey Yıldızı lider kim?414 Eylül Reyting sonuçları: FOX Haber, Recep İvedik 5
Erdoğan genel ve yerel seçimi erkene mi çekecek?5Erdoğan genel ve yerel seçimi erkene mi çekecek?
Kardeşi yerine koyduğu İmamoğlu'nun teklifini reddeden CHP'li kim?6İmamoğlu'nun teklifini reddeden CHP'li kim?
Kalben'den İbrahim Tatlıses'e: Silahla kadın vuran adamın şarkısını söylemek istemiyorum7Kalben: Silahla kadın vuran adamın şarkısını söylemek istemiyorum
Yerine kayyum atanan başkan, kayyumun yerine kayyum olarak atandı8Yerine kayyum atanan başkan, kayyumun yerine kayyum olarak atandı
Saymaz'dan kitabına dolandırıcılara yazılmış diyen Cübbeli'ye flaş yanıt9Saymaz'dan kitabına dolandırıcılara yazılmış diyen Cübbeli'ye flaş yanıt
Metin Feyzioğlu, eşi türbana girdi diye paylaşılan fotoğrafa sert tepki gösterdi10Feyzioğlu'dan eşi kapandı paylaşımlarına sert tepki