Kaç tane sürprizli yerli dizi var?

İzlerken alınacak zevk belli. Harcanan zamanının karşısında yaşatacağı tatmin sıfırın altında. Heyecan yok ama reklam arası çok...

Beam me up Scotty!

Yerli dizi karşısına oturduğumda çoğunlukla aklımdan geçen tek şey: Bakalım yine neyi yapamamışlar!

Anlayacağınız izleme amacım tamamen antikeyfi. Şayet alnımın ortasında bir üçüncü göz varsa, o epifiz bezinin üstünde veya altında kesinlikle bir de olmamışa odaklı bir göz sahibiyim.

Artık bunu kabullendim. Dört gözle, köşe bucak olumsuzu mıknatıscasına çeker gibi izliyorum olan biteni. Kendime kızdığım da olmuyor değil.

İzle geç işte, bu kadar takılmaya veya beklenti içinde olmaya gerek var mı ki? Cevap hiç vakit kaybetmeden geliyor: Evet var!

Var, evet! Çünkü daha iyisi, daha güzeli yapılabilecekken neden gereken özen gösterilmiyor, neden izleyici bir yanıyla hafife alınıyor? Ekranın karşısında oturuyorum ve aptal yerine konuyorum.

Olan tam da bu. "İzleyici öyle istiyor" safsataları da fazlasıyla can sıkıcı. Hayır efendim, izleyici öyle istemiyor. İzleyicinin sadece canı sıkılıyor.

Günün o saatlerini ekran karşısında geçirmekten başka yapacak bir şeyi olmayan bir insan topluluğu söz konusu.

Ve karşısındaki iki üç seçenekten birini tercih etti diye bu izleyici o cazibesi zayıf diziye bayılıyor olmuyor.

Kaç tane sürprizli yerli dizi var?

Aslında çok da hoşlanmadığımız bir kahve dükkanını sırf az vakit sebebiyle ve evimize yakın olduğu için tercih etmemiz gibi bir şey bu.

Menü belli, müşteri profili belli, yiyip içeceğin alacağın tat belli. Pasta çeşitlerine bakarken, diğer günlerden farklı olarak bir de Havuçlu Kek görmüyorsun.

Koltuğun yanına konmuş kocaman zevksizlik örneği saksı her seferinde gözüne batıyor ancak yapacak bir şey yok. Yerli dizilerde de böyle, ilerleyen bölümlerde neler olacağını herkes az çok biliyor.

İzlerken alınacak zevk belli. Harcanan zamanının karşısında yaşatacağı tatmin sıfırın altında. Heyecan yok ama reklam arası çok...  

Kaç tane sürprizli yerli dizi var mesela, kaç tanesi takipçisini şaşırtıyor? Kaçı yeni bölüm için gün saydırıyor? Bir iki tane örnek verecek olsak, onlar da devamsızlıktan kalır zira tek bölümlük bir coşku değil kastım.

İzleyici öyle istiyor iddialarına ise şu yönüyle katılabilirim belki. Burası biraz sürpriz nedir bilmeyenlerin ülkesi. O bile taklit. Hz. Google ile yaptıkları iyi sonuç alınmış sürpriz araştırması sonucu bir mizansenle ediliyor evlilik teklifleri örneğin.

Doğum günleri desen yine aynı. Yaratıcı olmaktan anlaşılan, başkası tarafından yapılmış ve henüz sıradanlar arasına girmemiş bir kurguyu keşfedip uygulamak. En özel, en doğal olunması gereken anlar bile yapmacık.

Böylelikle, hiçbir uyarlama aslı gibi olamadığı ve doğallık barındırmadığı için ortaya gülünçlükten öteye gidememiş bir tablo çıkıyor. Klişenin dibinin dibi sadece dizilerimizde filmlerimizde yok yani, toplumun içinde var.

Neyse ki Netflix var!

Çocukken ellerimi yumruk yapıp gözlerimi ovuşturduktan sonra açtığımda kendimi başka bir yerde bulacağıma inanırdım. Ya tekrar bu ana dönemezsem korkusu ağır bastığı için bunu yapmaktan geri dururdum.

Şimdilerde o malum dikdörtgenin içinden vasat ve vasat altı bir şey izlerken içim şiştiğinde -ki bu iç şişmesi tabiri hakikaten yaşanılır bir şey- sık sık bunu anımsayıp ellerimi yumruk yapıp gözlerimi kaşıyorum, o da olmuyor ben de bir taklite başvurup "Beam me up Scotty!" diyorum ama nerdee... Scotty yok... O yok ama neyse ki Netflix var. Var da alıyor biraz o olmamışlıkların yaydığı karanlık sisi.

"Televizyon olmadığı için pencereden bulut seyretmeye başladım. Oradaki yayın çok iyi, haberleri daha güvenilir, gelip geçen bir iki uçak dışında pek reklam almıyorlar ve asıl önemlisi akşamları gök gürültülü sürpriz programlar var.

Filmler genellikle kırlangıçların hayatı üzerine ve belki biraz monoton, ancak oldukça realist!" diyor canım Ulus Baker...

Gönül ister ki televizyon hiç olmasın, doğa olsun, güneş olsun, yağmur olsun, gök olsun...

Her şey güzel ve gerçek olsun... Ne var ki, geldi çöreklendi hayatımıza ve gitmeyi bilmediği gibi değişmiyor da...

Diğer Yazıları

En Çok Okunan Haberler
Konsensus Araştırma'dan son anket: Aradaki oy farkı açılıyor1Konsensus Araştırma'dan son anket: Aradaki oy farkı açılıyor
Reuters'in Albayrak haberi Ankara'yı karıştırdı2Reuters'in Albayrak haberi Ankara'yı karıştırdı
İbrahim Tatlıses’ten Ekrem İmamoğlu açıklaması3İbrahim Tatlıses’ten Ekrem İmamoğlu açıklaması
23 Mayıs 2019 Reyting sonuçları: Bir Zamanlar Çukurova, Fatih Portakal lider kim?423 Mayıs Reyting sonuçları: Bir Zamanlar Çukurova...
KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır: AKP tabanında çözülme var5KONDA Genel Müdürü: AKP tabanında çözülme var
Alman gazetesinden flaş İmamoğlu yorumu6Alman gazetesinden flaş İmamoğlu yorumu
İmamoğlu'nun iddiasına CNN Türk'ten açıklama7İmamoğlu'nun iddiasına CNN Türk'ten açıklama
Erdoğan'dan iki üniversite bitirdim işsizim diyen EYT mağduru kadına: Kocan ne yapıyor?8Erdoğan’dan iş bulamıyorum diyen EYT’li kadına: Kocan ne yapıyor?
Galatasaray’da Cübbeli Ahmet Hoca krizi!9Galatasaray’da Cübbeli Ahmet Hoca krizi!
Elif Kaya havalimanında gözaltına alındı10Elif Kaya havalimanında gözaltına alındı